Přemýšleli jste o nějakém novoročním předsevzetí, které by pomohlo životu na naší planetě, ale rozhodnutí jako přestat jezdit autem, skončit kompletně s tvorbou odpadků nebo stát se ze dne na den veganem je pro vás příliš velký skok do neznáma?
A co takhle začít se změnami po malých krůčcích a osvojit si tak nenáročné zvyky, které mohou časem vyrůst v něco ještě většího?
1. Jednou týdně jděte do práce či do školy pěšky, svezte se na kole, zvolte spolujízdu autem ve více lidech nebo zkuste pracovat z domova, pokud to druh vaší pracovní náplně dovoluje.
Je smutné sledovat každé ráno ty stovky a tisíce aut (nejen) ve městech, které se řítí směrem do svých pracovišť. A co že je na tom vlastně tak smutné? To, že v téměř každém autě sedí jen jeden člověk – řidič. Pokud musíte za prací dojíždět a pěší procházka či jízda na kole pro vás nepřipadá v úvahu, popřemýšlejte alespoň o tom, zdali byste mohli někomu ve svém okolí usnadnit život tím, že bude jezdit autem s vámi, jestliže má podobnou cestu.
Za zmínku stojí, že při denním dojíždění ve vzdálenosti 40 km vypustí auto za rok do ovzduší až 4,5 tuny oxidu uhličitého! Chůze, jízda na kole nebo sdílení automobilu snižuje tuto produkci až na 1000 kg za rok.
2. Kupujte jen jídlo, které skutečně spotřebujete.
Něco na tom opravdu je, když nás už jako malé děti rodiče učili, že s jídlem se neplýtvá. Pokud budete nakupovat tolik jídla, kolik sníte, nejenže na tom bude lépe vaše peněženka, ale ubude zbytečně vyhozených potravin, které z velké většiny končí na skládkách, kde se následně podílejí na tvorbě emisí. Při hnití je totiž produkován methan, tedy jeden ze skleníkových plynů přispívající ke změně klimatu.
3. Jednou týdně jezte rostlinnou stravu.
Když opomineme opakující se téma: skleníkové plyny – na nichž se mimochodem podílí hospodářská zvířata z celých 18% – je tu jedna veledůležitá informace. Věděli jste, že za každý hamburger, který si odpustíte, ušetříte celých 2.400 litrů vody? To už je hodně velké číslo. Pro ilustraci se můžete podívat na ukázku z dokumentu Cowspiracy, který pojednává právě o ohromné spotřebě vody v masném průmyslu.
Video pochází z YouTube kanálu Srdcem všem.
Důležité je také zmínit, že na produkci pouhého půl kila hovězího masa se spotřebuje 7 kg obilovin. Půl kila hovězího dokáže nasytit dva lidi na pár hodin, kdežto ze 7 kg obilovin se nají více než 13 lidí po celý den. Čím méně masa je snědeno, tím více zrnin se dostane mezi lidi. Vzhledem k tomu, že jeden z devíti lidí na planetě nemá dostatek jídla pro to, aby mohl vést zdravý a aktivní život, nabízí se možnost přístupu k obilovinám lidem jako vhodné řešení situace.
4. Zkroťte Niagara ve svém WC, nepouštějte zbytečně kohoutek.
Nemůžete váš záchod nahradit novým, úspornějším modelem? Nezoufejte, i přesto existuje několik chytrých řešení, jak zamezit odtoku nadměrného množství vody při spláchnutí. Do nádržky vašeho WC jednoduše umístěte 2 litrovou nádobu naplněnou pískem či kamením. Tímto způsobem můžete ušetřit i 11 litrů vody denně.
Nezapomeňte zkontrolovat ani nežádoucí únik vody. Ten zjistíte tak, že do nádržky přidáte několik kapek potravinářského barviva. Jestliže se voda v záchodě zbarví, je načase investovat do výměny zátky, která vypouští vodu z nádržky do záchodu.
Pokud si necháváte puštěnou vodu při mytí zubů, holení nebo při mydlení těla ve sprše, jistě vás zaujme informace, že vypnutím kohoutku během těchto chvil můžete týdně ušetřit vaší domácnosti až 340 litrů vody!
5. Řekněte ne plastům, noste si s sebou skleněnou lahev s vodou.
Přestože žijeme v době plastové, neznamená to, že musíme tento masivní kolos neustále podporovat. Jedním ze způsobů, jak odlehčit jednak svému zdraví, jednak planetě, je vymanit se z „koloběhu plastových lahví“ a používat láhev skleněnou. Dnes se dají na trhu sehnat kvalitní, pevné lahve ze skla, které dost vydrží, přitom jsou lehké a skladné a je tedy možné nosit je s sebou.
A proč bychom se měli plasťákům vyhýbat? Tak třeba proto, že na výrobu 1 litru balené vody se spotřebují 3 litry vody. Navíc při výrobě jedné tuny polyethylentereftalátu (PET), z něhož plastové lahve vznikají, se vytvoří 3 tuny oxidu uhličitého, čímž se opět dostáváme ke skleníkovým plynům. Aby toho nebylo málo, pouhých 15% plastových lahví je recyklováno, zatímco 66 milionů ostatních končí na skládkách.
6. Nekupujte výrobky z palmového oleje.
Mnoho z nás – ať už vědomě či nevědomě – podporuje vraždění zvířat, kácení pralesa, porušování lidských práv, ztrátu biodiverzity či navýšení znečištění a skleníkových plynů jen kvůli jedné zdánlivě banální věci: jde o nakupování výrobků s obsahem nezdravého palmového oleje. Nalezneme ho jak v potravinách, tak i v kosmetice a mnoha dalších výrobcích. Jejich seznam si můžete přečíst zde. Poutavý, avšak smutný dokument o palmovém oleji můžete zhlédnout pod názvem Zelená poušť. Pokud tedy nesouhlasíte se zbytečným zabíjením orangutanů, totálním vyždímáním půdy nebo s okrádáním a trávením domorodců, pokuste se co nejvíce vyhnout výrobkům z palmového oleje.
7. Podporujte osvědčené organizace, které usilují o zdravou krajinu.
Hledat je nemusíte nikterak daleko. V České republice dlouhodobě působí například organizace Hnutí DUHA, Český svaz ochránců přírody, Ekologický institut Veronica, exotičtěji zaměřené sdružení Prales dětem a mnoho dalších. Podpora nemusí být nutně finanční. Každá z organizací ocení také pomoc při propagaci, zviditelnění, případně jiné dobrovolnické činnosti zaměřené na specifika daného sdružení.
Máte další tip na předsevzetí, které není náročné, ale přesto má velký účinek pro Zemi? Podělte se o své nápady do komentářů. 🙂
Většina splněna 😀
Welcome to WordPress. This is your first post. [[“ ] Edit or delete it, then start blogging!