Pět významných důvodů, proč je zázvor super

Víte, k čemu všemu se dá použít zázvor krom koření v asijské kuchyni a příjemně štiplavého čaje, který v zimě zahřeje? V čínské medicíně se oddenek zázvoru využívá už více než 2000 let k léčbě nevolnosti a žaludečních potíží. Nicméně moderní výzkumy odhalily i další výhody:

1. Zmírňuje nevolnost

U onkologických pacientů byl při užívání zázvoru zjištěn pokles nevolnosti způsobený chemoterapií o 40%. Jde o dlouhodobé sledování zmírnění ranní nevolnosti a kinetózy. Vzhledem k tomu, že rostlina podporuje trávení a vstřebávání živin, bylo prokázáno, že snižuje nadýmání.

2. Dokáže zmírnit zánět

Odborníci se shodují, že zánět je jedním z největších příznaků celé řady onemocnění, od astmatu až po rakovinu. Nedávná studie potvrdila, že zázvor může zmírnit zánět v tlustém střevě. Stejně tak výzkum na bolesti svalů zjistil, že suplementace ve formě syrového zázvoru snižuje bolesti a záněty svalů spojených s cvičením o 25%. Další studie objevila, že zázvor je účinným a bezpečným způsobem, jak snížit menstruační bolesti. Zázvorové zábaly byly shledány jako účinná léčba pro pacienty s osteoartrózou.

3. Pomáhá krevnímu oběhu

Vzhledem k výsledkům studií, které ukazují, že zázvor zvyšuje cirkulaci krve, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, chrání nervový systém a snižuje hladinu tuků v krvi, by mohl být účinnou léčbou pro zmírnění komplikací u diabetiků. Existují také důkazy, že zázvor může snížit hladinu proteinu v moči a zabránit proteinurii (poškození ledvin způsobené přebytkem bílkovin v moči).

4. Vzpruha při chřipce a nachlazení

Čínská medicína používá zázvor k léčbě nachlazení a příznaků chřipky, jelikož účinkuje jako dekongestant (pozn. lék určený k odstranění zduření, zejména nosní sliznice) a přirozeně usnadňuje vykašlávání. Udělejte si lahodný čaj a zmírněte tak příznaky jednoduše tím, že si nastrouháte či nasekáte na jemno oddenek zázvoru a zalijete jej horkou vodou. Pokud potřebujete, můžete čaj dochutit citronem a osladit.

5. Dokáže zabíjet rakovinné buňky

Když vědci použili roztok zázvorového prášku na rakovinné buňky vaječníku při laboratorních testech, zjistili, že rakovinné buňky zemřely v důsledku kontaktu s roztokem. Ačkoli zatím neproběhlo řádné testování jinde než v Petriho misce, je tento výzkum předzvěstí bezpečného a přirozeného způsobu, jak léčit rakovinu a předcházet jí.

zazvorove-srdce-vegan-zazvor-lecebne-ucinky-zdravi-zdravotni-vyhody

 

Zdroj: OneGreenPlanet.org
Zdroj obrázků: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *