8 faktů o slanině, které jste možná nevěděli

1. Těhotné prasnice jsou drženy v extrémních podmínkách

Vepřový průmysl využívá úzkých malých boxů, které ve značné míře zabraňují gravidním samicím pohyb. Ty mohou pouze stát nebo ležet. Jde o jednu z nejhorších forem týrání zvířat, která je povolená v praxi. Prasnice často trpí stereotypním chováním, projevujícím se například nadměrným pitím či někdy až zuřivým okusováním kovových částí klece, čímž si mohou přivodit zdravotní potíže.

gravidni boxy prasnice

Zdroj obrázku: naturalpigfarming.com

2. Slanina (i jiné zpracované masné výrobky) vám mohou způsobit rakovinu

Světová zdravotnická organizace loni vydala studii, která umisťuje zpracované masné výrobky jako slaninu a klobásy do stejné kategorie karcinogenů jako azbest a kouření cigaret.

slanina zabiji

3. Selátka jsou mrzačena bez anestezie

Kastrace malých samečků je možná bez jakéhokoli předchozího znecitlivění do stáří 7 dnů.

kastrace selete

4. Chov prasat znečišťuje vodní toky

Stovky zvířat napěchovaných v jednom zemědělském zařízení, tuny výkalů, moči a krve vyžadují likvidaci. Výsledkem v některých zemích jsou masivní jedovaté odpadní laguny, přetékající do řek a potoků, vsakujících se do spodních vod a vytvářejících jedovatý nepořádek.

jared blumenfeld znecisteni vody z jatek

Autor: Jared Blumenfeld

5. Nemocná selátka jsou zabíjena otřesnými způsoby

Selata, která jsou nemocná nebo nerostou dost rychle, bývají zabita. Prasata jsou v tomto průmyslu jen bioroboti, jejichž hodnota je přepočítávána penězi a z ekonomického hlediska se nikomu nevyplatí zabývat se léčením nemocných jedinců nebo jinou speciální péčí. Co tedy s těmito selaty, které se nezvládly vejít do té správné škatulky? Nejrychlejší, nejlacinější a snad nejpopulárnější způsob je třeba mrštit s nimi vší silou o zem…

zabijeni selat

6. Prasečí farmy jsou živnou půdou pro nebezpečné bakterie

Pokud se v chovech používají příliš často na léčení antibiotika, mohou si bakterie vytvořit rezistenci, která následně způsobí, že léčba lidí jimi nakaženými bude velice složitá.

ecoli

7. Slanina a další masné výrobky mohou člověku zkrátit život

Vědci z Loma Linda University School of Public Health zjistili, že vegetariáni trpí menším rizikem obezity, hypertenze, cukrovky a řady dalších chorob. Naopak konzumace velkého množství zpracovaných masných výrobků může zkrátit život až o 44%.

zdrave vegan vegetarian jidlo zdravy zpusob zivota

8. Prasata jsou úžasně inteligentní tvorové

V žebříčku zvířecí inteligence jsou prasata považována za pátý nejchytřejší druh na světě – čímž předčila dokonce i psy. Navíc existují záznamy, kdy prasata dokázala hrát video hry s větší koncentrací a úspěchem než šimpanzi! Navzdory těmto jasným důkazům je s prasaty neustále zacházeno jen jako s nějakou živou mašinou na maso.

Prasátka hrající videohry od času 02:31.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *