Asi spousta lidí se shodne na tom, že myši jsou docela roztomilá a bezbranná stvoření. Tohle ovšem neplatí zcela pro křečka prériového – drobného, avšak hrůzostrašného predátora, jenž se nebojí ani obávaného medojeda! Pojďme si o odvážném křečkovi uvést pár fascinujících faktů…
1) Křeček prériový je vzdálený příbuzný myši domácí, který žije pouze v pouštích na jihozápadě USA. Protože na poušti není příliš velký výběr potravy, živí se křeček především tím nejhojnějším zdrojem: štírem štíhloocasým!
Štír štíhloocasý – Centruroides exilicauda
2) Téměř všichni zástupci ze skupiny myšovitých se živí rostlinnou stravou, což ovšem o křečku prériovém neplatí. Je to totiž masožravec!
3) Většinu času tráví křeček napadáním štírů a jejich pojídáním. Ovšem jde o nerovnoměrný boj… Štír štíhlopasý je pavoukovec s jedovým ostnem, což je jeho nejsilnější zbraň. Ta však na křečka vůbec neplatí!
4) Přestože jde o tak drobné stvoření, dokáže si vcelku hravě poradit i s ještěrkami a jinými myšovitými.
5) Během lovu křeček typicky zavře své oči a pomocí pacek a vousů hledá kořist.
6) Když si obhajují území nebo stojí před konfliktem, zvednou se na své zadní nohy, zakloní hlavu dozadu a začnou výt jako malý vlk.
7) Křečci prérioví jsou živočichové s noční aktivitou, přes den jsou totiž mnohem zranitelnější.
8) Nejen, že jsou tito hlodavci zcela odolní škorpiónímu jedu, k tomu všemu ještě mají speciální proteiny, které jed přemění na lék proti bolesti, což křečka při souboji činí ještě silnějším.
Zdroj: https://www.phactual.com/the-mouse-that-howls-like-a-wolf/
Úvodní obrázek: Strangesounds.org
Obrázek štíra: Discoverlife.org
Obrázek souboje: National Geographic
Ty jo! To jsou ale borci! Ačkoliv se o zvířata zajímám hodně, tohle jsem tedy nevěděla! Opravdu bomba! 🙂