Hraboš prériový – hlodavec, který projevuje empatii

Nová studie odhaluje, že hraboš prériový Microtus ochrogaster (Wagner, 1842) dokáže utěšit svého milovaného druha, pokud je něčím vystresován. A vypadá to, že hlavním mechanismem je slavný hormon lásky „oxytocin“. Schopnost útěchy byla doposud doložena pouze u několika velice společenských a vnímavých živočišných druhů, jako jsou sloni, delfíni a psi.

Hraboši prérioví jsou mimořádně společenští hlodavci, díky čemuž jsou také středem mnoha studií. To vedlo Jamese Burketta a jeho kolegy, aby prozkoumali empatií motivované chování těchto hlodavců.

Vědci vytvořili experiment, v němž byli od sebe dočasně odděleni blízcí příbuzní a známí jedinci, přičemž jeden z nich byl vystaven slabým šokům. Po opětovném shledání obou zvířat začal nestresovaný jedinec olizovat stresovaného hraboše dříve a taky déle v porovnání s kontrolní situací, kdy byli od sebe oba hlodavci odloučeni, ale ani jeden z nich stresován nebyl.

Měření hladiny hormonů odhalily, že rodinné příslušníky a přátele trýznilo, když nemohli utěšit svého milovaného společníka.

Autoři poukazují na skutečnost, že utěšující chování probíhá pouze mezi příbuznými jedinci a přáteli, avšak ne mezi hraboši, kteří se neznají. To dokazuje, že zkrátka nejde jen o nějakou reakci na trýznivý popud.

Blokování hormonu oxytocinu u těchto hrabošů nezamezilo schopnosti pečovat o sebe, avšak zvířata se přestala opečovávat navzájem.

Tato zjištění poskytují nový pohled na mechanismy empatie a evoluci komplexu chování motivovaného empatií.

 

Zdroj článku ze ScienceDaily.com.
Vědecká publikace: Burkett et al., Oxytocin-dependent consolation behavior in rodents, dostupná v časopise Science.

Jeden komentář u “Hraboš prériový – hlodavec, který projevuje empatii”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *