9 jednoduchých tipů pro provoněný dům bez použití nebezpečných chemikálií

Očekáváte důležitou návštěvu a chcete, aby váš domov voněl opravdu skvěle? Po čem sáhnete? Po spreji? Po vonných svíčkách? Rozprašovači? Nebo vonných olejích s tyčinkami? A věděli jste, že všechny tyto možnosti mohou být potenciálně nebezpečné?

Spreje a různé druhy rozprašovačů obvykle obsahují ftaláty, potenciálně nebezpečné chemikálie (které Velká Británie zakázala v kosmetice). The National Resources Defense Council testoval 14 osvěžovačů vzduchu, včetně těch, které byly označeny jako „zcela přírodní“ či „bez vůně“. Bylo zjištěno, že 12 ze 14 sprejů obsahovalo ftaláty. Další studie ukázala, že časté pálení vonných parafínových svíček v málo větraných prostorách může být nebezpečné, jelikož se při jejich spalování uvolňuje toluen a benzen, tedy potenciální karcinogeny. Vonné oleje s tyčinkami jsou zase často vyráběny s látkou dipropylenglykol, která je nebezpečná pro psy a kočky, nebo ethanolem, představujícím nebezpečí pro malé děti v případě, že kapalinu požijí nebo se jim dostane do očí.

Nemějte však obavy, svůj dům můžete provonět i bez chemie a navíc ingrediencemi, které s velkou pravděpodobností máte právě doma.

syringa-vulgaris-lilac-serik

Vařte skořici

Tohle je skvělá metoda, která funguje stejně účinně jako spreje, ale bez chemie a za úplný zlomek ceny. Jednoduše vezměte pár kousků skořice nebo její práškovou formu, vložte do vody a přiveďte k varu. Směs duste, dokud se vůně nerozptýlí po celém domě. Pokud máte příliš velký dům, můžete opatrně obcházet jednotlivé pokoje s hrncem a nechat v nich vůni trochu rozptýlit.

Čistěte dům ovocem

Věděli jste, že čistit můžete i citronovou šťávou? Použijte ji na sprchu, na odstranění zbytků mýdel a vodního kamene. Při kombinaci s jedlou sodou je vhodná k umytí záchodu. Dům bude vonět svěže a po citronu.

Vytvořte si vlastní sprej

Supersnadno si můžete vyrobit vlastní sprej z limetkové šťávy, vody a jedlé sody. Tyto ingredience neutralizují pachy a krásně provoní vaše bydlení. Výroba není drahá a přísady jsou přirozené. Jednoduše je všechny slijte dohromady do lahvičky s rozprašovadlem a máte hotovo.

Upečte něco dobrého

Dejte se do pečení jakýchkoli lahodných sušenek, čokoládového brownies nebo koláčů a nejenže si dům úžasně provoníte, ale ještě získáte bonus v podobě sladké dobroty.

peceni

Květiny

Kupte si kytice květin a rozmístěte je kdekoli po domě – nejenže dobře vypadají, ale taky krásně voní.

Pomelte kávu

Kupte si celá kávová zrna (samozřejmě nejlépe bio a fair trade 🙂 a sami je doma namelte. Čerstvě namletá káva vám dokonale provoní domov a zároveň bude chutnat lépe než předem umletá káva v plastových obalech.

Vyrobte si pytlíčky s bylinkami

Sežeňte si malé pytlíčky z bavlny či jiné prodyšné látky a naplňte je kousky svých oblíbených bylin, květin či koření. Pytlíčky poté umístěte do zásuvek, kde mohou provonět vaše oblečení.

Otevřete okno vánku

Nejjednodušším trikem je prostě otevřít okno a nechat do domu vstoupit trochu čerstvého vzduchu, zvláště pokud je hezké počasí. Sluneční světlo má navíc dezinfekční účinky a pomáhá zabíjet některé původce pachů. Pokud při pěkném slunném dni dáte větrat ven i své peřiny, budete si večer při usínání užívat krásné čerstvé vůně a nadýchanosti.

Vyrobte si vlastní vonné oleje s tyčinkami

U tohoto kroku už možná budete muset vyrazit na nákup, abyste sehnali potřebné věci. Výroba zahrnuje hlavní olej, který ponese vůni. Vhodný je olej mandlový. Přidejte do něj několik kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje (například levandulový nikdy nezklame), směs vlijte do nádoby s úzkým hrdlem a vložte do ní posléze několik špejlí. Ujistěte se, že je směs daleko z dosahu zvířat a dětí. (Vyrobit lze i vlastní zdravotně nezávadné svíčky, návod v angličtině naleznete zde.)

pytlicek

 

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Jeden komentář u “9 jednoduchých tipů pro provoněný dům bez použití nebezpečných chemikálií”

  1. Děkuji za úžasné tipy. My jsme se zrovna nedávno s přítelem nastěhovali do takového https://www.eurobydleni.cz/byty/liberec/pronajem/ bytu a já cítím, že si ho prostě nezabydlíme, dokud nebude mít nějakou příjemnou vůni, která by nám vždycky ten domov celý krásně provonila. Teď v bytě bohužel pořád ještě cítím zřejmě bývalé nájemníky a není to nic příjemného.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *