8 přirozených způsobů, jak udržet pavouky co nejdál od domu

Přestože jsou pavouci velice užiteční společníci, ne vždy je chceme potkat, především pokud nám probíhají kolem postele, na níž právě ležíme, spouštějí se ze záclony, která visí přímo nad naší hlavou nebo na nás vybafnou z vany, do níž neúmyslně sklouzli a nemohou bez lidské pomoci ven.

Pokud patříte mezi (opravdu početnou) skupinu lidí, kteří by ve svém domě – nebo alespoň v těch nejobývanějších pokojích – pavouky raději neviděli, vězte, že existuje několik přírodních způsobů, jak osminohé členovce
od bydlení držet dál.

1. Svěží peprmint
Před nechtěnou návštěvou vás ochrání máta. Pavouky totiž údajně odpuzuje. Jednoduše naplňte rozprašovač mátovým esenciálním olejem a vodou a rozstříkejte tekutinu po domě. Získáte jak protipavoučí ochranu, tak příjemně vonící příbytek.

2. Všestranný ocet
Pokud byste si na internetu vyhledali spojení „využití octu v domácnosti“, jistě na vás vyskočí stovky různých použití. Klasický ocet je totiž opravdu všestranným pomocníkem, takže nikoho snad ani nepřekvapí, že se dá použít také jako pavoučí repelent. Spolu s vodou ho slijte
do rozprašovače obdobně jako ve výše zmíněném případě s mátou a směsí postříkejte veškeré praskliny a skuliny kolem domu.

3. Pomoc chlupatých přátel
Máte doma kočku, případně aktivního pejska? Chlupatí zvířecí přátelé jistě procházejícího pavouka nenechají v klidu a proženou ho tak, že si příští cestu skrz váš pokoj dvakrát rozmyslí (pokud tedy hru s vaším mazlíčkem… ehm… „rozdýchá“).

4. Tak trochu sterilní prostředí
Některých druhů pavouků se můžete dokonce vyvarovat tím, že jim nevytvoříte vhodné podmínky pro žití, například nebudete u domu nechávat kopy spadaného listí, tlející posekanou trávu, dřevěné piliny či kůru apod. Pavouci tak přijdou o potenciální bydliště a vy o možnou nevhodnou bezobratlou návštěvu.

5. Citrusová síla
Je všeobecně známo, že stejně jako mátu nebo ocet nesnesou pavouci ani citrusy. Stačí jen potřít místa, kde se nohatí živočichové často pohybují, čerstvou citronovou kůrou. Určitě nevynechejte parapety a podlahové lišty. Pomoci může dokonce leštící  prostředek s vůní citrusů.

6. Mocný cedr
Další ze způsobů, který by mohl pavouky rychle odradit, je cedrové dřevo. Zkuste si po obvodu domu udělat posyp cedrovou mulčovací kůrou a poté sledujte, kolik pavouků se vám
do vnitřních prostor (ne)dostane. Šuplíky a skříně pak ochrání cedrové špalíčky nebo piliny.

7. Kaštany
Umístění kaštanů  na okenní parapety může být nejen pěknou ozdobou, která zútulní vaše bydlení, ale taky udrží pavouky dál. Stejný účinek mají údajně i plody u nás ne příliš známého stromu maklury oranžové.

8. Tabák
Rozsypávat si tabák po celém domě může být sice finančně docela nákladné, ale zato
účinné řešení proti nechtěným pavoučím průzkumníkům. Tabák lze také smíchat s vodou
v rozprašovači a vzniklým výluhem pak obydlí vystříkat.

 

Zdroje:
9 Natural Ways To Keep Spiders Out Of Your Home. In: [online]. [cit. 2014-11-27]. Dostupné z: http://www.naturallivingideas.com/9-natural-ways-to-keep-spiders-out-of-your-home/

4 komentáře u „8 přirozených způsobů, jak udržet pavouky co nejdál od domu“

  1. Tak mě napadá, neliší se účinnost dle druhu pavouka?

    1. Urcite lisi. 🙂 Ale verim, ze tohle muze chranit hlavne pred takovymi temi tucnymi pokoutniky, kteri byvaji v domech nejcasteji. Na mravence zkusim neco dohledat, je to dobry napad.

Komentáře jsou uzavřeny.