Co dělá život ve městě s ptáky?

Městský život je notoricky stresující a měnící se hladiny hormonů vlivem neustálého stresu si vybírají svou daň. Jak navíc naznačuje nový výzkum u ptáků, zdá se, že má městské prostředí také vliv na urychlování procesu stárnutí. Aby vědci vybádali, jak městská výchova ovlivňuje stárnutí, nechali vychovávat ptáčata sýkory koňadry – ať už jejich původní rodiče pocházeli z města či venkova – pěstounskými rodiči z města a z vesnice.

Po 15 dnech odebral vědecký tým ptáčatům vzorky krve, aby tak změřil délky jejich telomerů, tedy jakési „genetické čepičky“ na konci každého chromozomu, která jej pomáhá chránit před poškozením.

Zjistili, že koňadry vyrůstající v městském prostředí měly v průměru telomery kratší. Bez ohledu na jejich původní místo narození měli ptáci z města o 11% kratší telomery než ptáčata vychovávaná ve venkovském prostředí, jak uvedl výzkumný tým v Biology Letters.

Obecně je délka telomer brána jako odraz stárnutí na buněčné úrovni a jejich postupná degradace v průběhu času může hrát roli v mnoha problémech spojovaných s věkem, jako jsou např. dysfunkce jater či kardiovaskulární onemocnění.

Autoři výzkumu navrhují, že důvodem rychlého stárnutí buněk u sýkor koňader je zvýšený stres způsobený znečištěním ve městě, které může vést k poškození DNA.

Ačkoli zatím není jasné, o jako moc rozšířený jev jde, mohou kratší telomery znamenat kratší život pro vše živé ve městě, včetně člověka.

 

Zdroj: Sciencemag.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *