Děsivá animace ukazuje, jak by Země vypadala, pokud by roztál všechen led

V roce 2015 NASA odhalila, že oceány na Zemi se zvětšují rychleji, než se předpokládalo, a že v nadcházejících desetiletích se jejich hladina zvýší minimálně o 90 cm.

To by samo o sobě stačilo k tomu, aby o své domovy přišly miliony lidí po celém světě, avšak pokud by tento trend dál pokračoval a na Zemi roztály všechny polární ledové čepice i s ledovci, oceány by vzrostly o 65,8 metrů. A kde by všechna ta voda vlastně skončila?

Tým z Business Insider vytvořil animovanou mapu, díky níž máme možnost prohlédnout si virtuálně svět a to, jak by každý jeho kontinent vypadal po zatopení takovým množstvím vody. A ano, to, co ve videu vidíme, je děsivé.

Některé z oblastí, které podlehnou potopě první, nejsou překvapením. Nízko položené města, která jsou zaplavena vodou už teď – jako třeba Benátky – rychle mizí.

Ze začátku planeta ani nevypadá nějak odlišně. Ale jakmile se Zeměkoule otočí kolem Asie, začíná se vyjevovat vskutku nepříjemný pohled. Velká města jako Kalkata či Šanghaj navždy mizí v oceánu (dohromady jde o populaci 19 milionů lidí). Stejně tak i Spojené Státy přijdou o výraznou plochu suché země a Floridě můžeme zamávat už jen šátečkem na rozloučenou.

A co je na tom všem nejhorší? Že nejde o nějakou bláznivou projekci nepravděpodobné budoucnosti. Samořejmě že za našeho života takto planeta ještě vypadat nebude, ale vědci velice pravidelně hovoří o budoucnosti, v níž už na Zemi není žádný trvalý led.

V roce 2013 uvedl magazín National Geographic, že bude zřejmě trvat až 5000 let, než na Zemi roztaje zhruba 20,8 milionů kubických kilometrů ledu, nacházejícího se na planetě. A popravdě, pakliže by na Zemi bylo v atmosféře takové množství uhlíku, které by zvládalo významně ohřívat vše okolo, byl by enormní vzestup hladiny moří a oceánů asi tou nejmenší z našich obav. Průměrná teplota planety by stoupla z nynějších 14,4 °C na 26,6 °C, což by mimo jiné vedlo ke katastrofě v rostlinné i živočišné říši.

Ačkoli každý z nás všechny tyto predikce o budoucnosti planety slyšel již mnohokrát, je to jiné moci sledovat na vlastní oči skutečný dopad lidského chování a pozorovat, jak bude svět reálně měnit svůj fyzický tvar.

Při sledování animace mějte rozhodně na paměti, jaké máme všichni štěstí, že žijeme v době, kdy můžeme být svědky divů, jako je například Velký bariérový útes či zmiňované Benátky.

Zdroj: sciencealert.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *