Domy bohatých lidí jsou přeplněny hmyzem

Zpravidla platí, že čím zdravější jste, tím víc věcí máte. Víc aut, víc oblečení, více prostoru pro žití… a taky více hmyzu…

Čtete správně. Nová studie odhalila, že v bohatších domech se nachází větší diverzita členovců oproti chudším čtvrtím.

Kdykoli uvažujeme nad biodiverzitou, máme tendenci o flóře a fauně přemýšlet ve velkých obrazech: vidíme slony, tygry či obří sekvoje. Avšak tým vědců z Kalifornské akademie věd ze Severokarolínské univerzity a z Přírodního historického muzea v Dánsku vědí, že biodiverzita může být měřena také na mikroskopické úrovni.

Zmíněný tým výzkumníků studuje členovce, tedy zejména skupiny hmyzu a pavoukovců. V nedávné studii, publikované v časopise Biology Letters, se podívali na to, jak míra sociální ekonomie ovlivňuje rozmanitost těchto ne vždy populárních živočichů.

Pro účely studie tým prošmejdil domy bohatých i chudých lidí ve městě Raleigh v Severní Karolíně. Povedlo se jim prohledat celkem 50 domů. V každém pokoji každého domu strávili 30 minut, během nichž počítali veškeré druhy hmyzu, které se v něm objevily.

Došli k závěru, že průměrná hodnota na dům bylo 61 různých druhů členovců, přičemž bohatší domy měly vyšší počty odlišných druhů brouků (asi 100), naopak v méně zaopatřených domech nacházeli kolem 50 druhů brouků. To platilo bez ohledu na velikost domu.

„Celkové množství života bujícího uvnitř domovů – pod koberci, ve skříních – je úžasné,“ prohlásila entomoložka a post-doktorandka ze Severokarolínské univerzity, Misha Leong.

Proč se v bohatších domech nachází více členovců? Jedna z teorií má co do činění s tzv. efektem luxusu, tedy fenoménem, jenž byl poprvé zmíněn v roce 2003 ve studii, která zjistila, že bohatší čtvrtě mají na rozdíl od těch chudších tendenci k větší rozmanitosti rostlinných druhů. A dává smysl, aby tato teorie byla posunuta ještě o krok dál: všechny tyto rostliny mohou lákat více členovců. Dokonce i domy, které neměly upravené dvorky, by mohly hostit druhy, které jsou přitahovány na dvorek souseda nebo zelený plácek poblíž.

Máte teď nutkání vytřít všechna zákoutí vašeho domu a povysávat všechny podlahy? Buďte v klidu a přečtěte si další slova, která Misha Leong řekla pro National Geographic:“… i domy, které vypadaly absolutně čisté, měly velké množství hmyzu.“

 

Jeden komentář u “Domy bohatých lidí jsou přeplněny hmyzem”

  1. A z technického hlediska jak to ten hmyz může poznat? Jestli je moucha u chudého nebo bohatého člověka jestli je v nějakém domě a nebo v nějaké takové https://novostavby.com/cs/ novostavbě? Jelikož každý druh hmyzu má rád jiné prostředí a počasí tak si myslím že i z technického hlediska spíš záleží kde bydlíte vy ne? Jestli někde u vody na vesnici tak je jasný že je tam ví s hmyzu než někde v Praze na Václaváku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *