Přestože se příroda právě nachází ve fázi klidu, při procházkách krajinou stále můžete objevit zajímavé věci. A to zejména na sněhové pokrývce, díky níž se nám odkrývá aktivní život zvířat. Možná už víte, kam tím směřuji – ano, k jejich stopám. Rozeznali byste třeba liščí stopy od psích? A co otisky tlapek veverky, věděli byste, že patří zrovna jí? Pojďte si své stopařské dovednosti otestovat na několika obrázcích tlap či kopyt těch nejznámějších a nejrozšířenějších obyvatelů přírody u nás. Řešení naleznete na konci článku.
A) První stopy patří běžnému – ale díky nočnímu způsobu života – velmi nenápadnému živočichovi, jež spadá pod kunovité šelmy, přestože vypadá spíše jako malý medvěd. Pozor, tohle zvíře však většinu zimy prospí, takže pokud na jeho stopy ve sněhu narazíte, můžete si jít podat sportku!
B) Tyto malé tlapičky vytváří ve sněhu jeden z nejbližších příbuzných výše zmíněného zvířete.
C) Určit tyhle stopy na procházce může být dost velký oříšek, protože se dají zaměnit s otiskem tlapy menšího psa. Přesto se od psů liší posunutím dvou středních prstů více dopředu, což stopu činí opticky užší.
D) Většina lidí by se jistě shodla, že by raději v přírodě potkala pouze stopy tohoto zvířete než zvíře samotné. Jako odvážný rytíř lesa totiž tento živočich dokáže hájit sebe a ostatní ze své skupiny.
E) Snad nejčastější otisky stop, které na procházce najdete, patří jednomu ze sudokopytníků.
F) I zde se ukrývá jeden z našich nejznámějších sudokopytníků. Jeho stopa se liší od té na obrázku výše podstatně větší velikostí.
G) Nenechte se zmást, veliké přední tlapy na obrázku jsou ve skutečnosti zadní končetiny, které se při skoku tohoto zvířete předsouvají před přední končetiny.
H) Nakonec tu máme drobnější zvířátko, které rozhodně v zimě nelení ani nehibernuje a můžete ho tedy potkat jak v lese, tak třeba i v parku nebo u vás na zahradě.
Nyní si už pojďme prozradit správné odpovědi, ať víte, jak jste si vedli. Protože šlo o výčet nejčastějších zvířat a jejich stop, věřím, že kvíz nebyl příliš těžký a dosáhnete vysokého skóre.
A) Jezevec.
B) Kuna.
C) Liška.
D) Prase divoké.
E) Srnec.
F) Jelen.
G) Králík.
H) Veverka.
Zdroj obrázků: http://sdovlcatarl.rajce.idnes.cz/
Výborným pomocníkem k rozeznávání stop vám může být příručka vytvořená organizací Hnutí DUHA s nádhernými ilustracemi Ludvíka Kunce, která je volně ke stažení zde.