Mantis religiosa aneb Jak se nechat láskou sežrat

Ještě nedávno bylo naprostou raritou a exotikou potkat na území České republiky kudlanku nábožnou (Mantis religiosa). Dnes už na tohoto zajímavého živočicha, jenž vás uhrane svým soustředěným pohledem a nebezpečně vyhlížejícími předními končetinami, můžete narazit vcelku obvykle, a to zejména na jižní Moravě.

Kudlanka nábožná spadá do řádu Dictyoptera, kam řadíme kromě samotného podřádu kudlanek Mantodea i další dvě hmyzí skupiny, jimiž jsou všekazi Isoptera a švábi Blattodea. Díky velikosti kudlanek – samička dorůstá až 8 cm, sameček 5 cm –  je možné tyto členovce nalézt poměrně snadno během léta, především na suchých, teplých lokalitách, jako jsou travnaté stepní a lesostepní oblasti.

Jednou z osvědčených lokalit, kde můžete kudlanku nábožnou pozorovat, je Přírodní park Oslava. Na tento druh zde narazíte na loukách a poblíž polí, neobávají se však přiblížit ani
k lidským stavením, kde na viditelných místech koncem léta vyhledávají velice úspěšně partnery pro spáření.
Snad každý také ví, že samičky kudlanek při kopulaci ukusují samečkům (nejen) hlavy. Nejde však o žádný sadomasochistický rozmar, nýbrž o starobylou evoluční strategii, díky které je sameček ke kopulaci více stimulován.

Níže si můžete z jednoho takového, na první pohled krutého aktu prohlédnout fotografie. Samec našel svou „milovanou“ samičku, pro kterou byl ochoten se obětovat, což také udělal, aniž by však tušil, že kudlančí pár z dálky sleduje jiný samec. Ten se po chvíli samozřejmě chopil příležitosti a poté, co byl první z milenců „z lásky žrán“, jej vytlačil od zadečku samice a tu pak sám oplodnil, zatímco ona hodovala a neměla potřebu hledat další oběť.

DSC_0106 (2)Obrázek č. 1: Samička si právě našla svou první zamilovanou oběť.

DSC_0107 (2)Obrázek č. 2: Přichází klasická scéna všech dokumentů o hmyzu: kudlanka ukusuje samci hlavu.

DSC_0123 (2)Obrázek č. 3: Samec se však nenechává rozptylovat.

DSC_0138 (2)Obrázek č. 4: Druhý, větší samec sleduje zpovzdálí scénu a vyčkává na svůj okamžik.

DSC_0155 (2)Obrázek č. 5: Když je samice dostatečně zabavena potravou, vytlačuje statný samec menší kořist.

DSC_0165 (2)Obrázek č. 6: Samice je natolik ponořena do jídla, že ji nezajímá, co se děje u jejího zadečku.

DSC_0199 (2)Obrázek č. 8: Skoro jako polibek smrti. Prvnímu samečkovi zbývají už jen vteřiny kopulace, než ho nahradí vychytralý sok.

 

3 komentáře u „Mantis religiosa aneb Jak se nechat láskou sežrat“

Komentáře jsou uzavřeny.