Gorila Koko a její láska ke koťátkům

Gorila Koko se proslavila ve světě svou dovedností komunikace ve znakové řeči. Ovládá asi tisíc znaků a celým dvěma tisícům rozumí. Nejde však jen o jednoduchá slova, ve skutečnosti se v jejím slovníku nacházejí také složité abstraktní pojmy, jako jsou třeba radost či smutek. Navíc Koko dokáže skládat dohromady vlastní slova a sousloví, věty, vytvářet jména a vyjadřovat skrz znaky své emoce.

Letos gorila oslavila své čtyřicáté čtvrté narozeniny, k nimž dostala speciální dárek – dvě malá koťátka. Koko přímo zbožňuje kočky a svou první dostala už v roce 1984. Bohužel tuto její drobnou kamarádku přejelo auto. Když se to Koko dozvěděla, vyhláskovala tehdy své ošetřovatelce ve znakové řeči „mračit – plakat – mračit – smutek“ a k tomu vydávala smutné zvuky znějící jako lidské naříkání.

Od té doby se do péče Koko dostal nespočet koťat a každé měla velice ráda. To ovšem příliš neplatilo o papouškovi, jenž jí byl taktéž darován. Svědčilo o tom i jméno, které mu sama vymyslela: „Ďábel – zub“.

Koťátka dostává gorilí samice nejen proto, že jí obohacují a zpestřují život, ale také z toho důvodu, že nemůže mít vlastní potomky. Takto má možnost vyjádřit svůj mateřský cit a péči alespoň na nějakém živém tvorečkovi.

Jak předávání speciálního dárečku probíhalo, se můžete podívat níže…

Koko dostala krabici s koťaty, ošetřovatelé jí dovolili vybrat si ze všech dvě.

koko-gorilla-birthday-kittens-california-gif-1

Gorilí máma hláskuje „položit na hlavu“.

koko-gorilla-birthday-kittens-california-gif-4

Koko ukazuje slovo „kočka“.

koko-gorilla-birthday-kittens-california-7-e1445037014109

Zde Koko ukazuje znak „dítě“.

koko-gorilla-birthday-kittens-california-8-e1445037047282

Narozeninové pročesávání kožíšku s oběma vybranými koťátky.

koko-gorilla-birthday-kittens-california-gif-2

 

Všechny výše zveřejněné obrázky patří serveru boredpanda.com, dostupné ze stránky http://www.boredpanda.com/koko-gorilla-birthday-kittens-california/.

Použité zdroje:
1. BoredPanda.com
2. NationalGeographic.cz – Gorila, která se naučila mluvit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *