Havaj se stala první zemí, kde byly zakázány igelitové tašky u pokladen

Město a kraj Honolulu, který pokrývá celé Oahu – jeden z nejlidnatějších Havajských ostrovů, nově uplatňuje od středy 1.7. zákaz nabízení plastikových tašek u pokladen.

Zákaz má však i své výjimky, jakými jsou například kompostovatelné sáčky, zboží ve velkém balení nebo potřeby pro zdravotní a hygienické účely.

HiRes

Havaj je tak prvním státem na světě, který zakázal igelitové tašky v obchodech s potravinami. Nařízení nebylo uplatněno státní legislativou, nýbrž všemi krajskými koncily ostrovů. Celá věc se stala skutečností díky dlouhodobé snaze místních aktivistů, kteří brali znečištění plasty jako závažný problém.

Plast není biologicky odbouratelný a Spojené státy jsou jedním z největších producentů přispívajících ke znečištění oceánů, často popisovanému jako plovoucí ostrovy odpadků.

learn-1

 

Ačkoli u nás podobný zákaz nefunguje, můžeme se i tak podílet na omezení vzniku hromad odpadků, a to například používáním látkových tašek. Abychom na ně při cestě na nákup nezapomněli, je dobré tašky umístit na viditelné místo u dveří, což nám zajistí, že je při odchodu vždy vezmeme s sebou.

plastic-bags-with-birds-on-a-tree-in-China

 

Nezapomínejte, že i takové drobné změny v každodenních návycích mohou mít velice dobrý dopad na život na planetě. Každý z nás chce přece mít čistý a zdravý život a je načase si přiznat, že jeho kvalitu neovlivňuje nikdo jiný než my sami.