Nejenže ryby mají city, ale mohou být i věrné!
Během průzkumů vod thajského přístavu Chaloklum byl jeden ze šnorchlařů svědkem hořkosladké scény mezi dvěma drobnými čtverzubci.
Jedna z pichlavých rybek se nějakým způsobem dostala do sítě na dně oceánu, ze které se jí nedařilo vymanit. Překvapující však bylo, že po jejím boku plaval další čtverzubec, který odmítl svého uvězněného přítele opustit a zůstal raději po jeho boku.
Nikdo neví, jak dlouho byla ryba v síti zachycena, zatímco její společník držel hlídku, avšak takto svázaný má čtverzubec jen malou šanci na přežití.
Muž, který ryby objevil, neváhal a ačkoli neměl po ruce žádný vhodný nástroj, našel kus rozbitého skla, kterým se mu podařilo opatrně zpřetrhat vlákna sítě a nešťastnou rybku uvolnit. I přesto, že šnorchlař představoval určitou hrozbu, kamarád plavající po boku zachycené rybky s ní zůstal na blízku po celou dobu, zatímco laskavý muž přetínal síť.
To, co se zdálo prvně jako beznadějná situace, tak dopadlo dobře pro oba rybí přátele. Jakmile se muži podařilo čtverzubce osvobodit, uplaval pár pryč do širého oceánu… Společně.
Loajalita čtverzubce, který zůstal i v tak nepříjemné situaci po boku svého kamaráda, je velice dojemná, avšak zřejmě nejde o nic neobvyklého. Navzdory dlouhodobým přesvědčením, že ryby postrádají cit, bolest a inteligenci, zjistila nedávná studie, že ryby jsou zvířata mnohem inteligentnější a sociálnější, než si lidé kdy mysleli. A právě díky takovým důkazům, bychom rozhodně znovu měli zvážit, jak na ryby nahlížíme.
Na dojemné video přímo z akce a s úžasným koncem se můžete podívat níže.
Zdroje:
TheDodo.com: Loyal fish waits for traped friend
BROWN, Culum. Fish intelligence, sentience and ethics. Animal Cognition [online]. 2015, 18(1), 1-17 [cit. 2016-03-26]. DOI: 10.1007/s10071-014-0761-0. ISSN 1435-9448. Dostupné z: http://link.springer.com/10.1007/s10071-014-0761-0