Jak se krotí netopýři?

Není žádnou výjimkou, pokud vám v současné době přiletí do domu netopýři, kteří během svého putování do zimovišť zabloudí a otevřené okno do místnosti si spletou třeba s vchodem do jeskyně. 🙂Věděli byste, co je potřeba udělat v situaci, kdy se vám v temném rohu za skříní nebo v prostorném záhybu nad lustrem ukryje velká skupina netopýrů? Či jak naložit se zbloudilým drobkem, který zmateně létá u stropu?

Netopýři v nynějším období odlétají do svých zimovišť, kde se postupně ubírají do hlubokého zimního spánku. Pokud se na této cestě rozhodnou ubytovat ve větším či menším počtu u vás doma, měli byste se řídit několika zásadními pravidly:

1) I kdyby se vám netopýr zdál seberoztomilejší, nedotýkejte se ho bez pevných rukavic nebo tlusté hadry. Přestože takový netopýr večerní (Eptesicus serotinus), kterého vidíte výše i níže
na fotografiích, vám kůži neprokousne, může nechráněná manipulace s ním být nebezpečná z důvodu nákazy vzteklinou. Tento fakt platí pro všechny druhy netopýrů. Stačí, aby byl jedinec například potřísněn slinami – ty v sobě již vir obsahují – a skrz sliznice nebo malé oděrky a ranky si virus můžete přenést do těla. To stejné platí i pro moč, výkaly a vůbec jakékoli výměšky těchto drobných savců. Neznamená to, že automaticky všichni netopýři jsou nakaženi, ale vzhledem k tomu, že vzteklina je neléčitelná, smrtelná choroba, je potřeba jednat s nejvyšší opatrností. Jestliže vám netopýr jakkoli potřísnil dům, nepanikařte. Virus
za pár hodin na vzduchu umírá a zašpiněná místa je poté možné bez obav umýt.

2) Netopýrům neubližujte, všechny druhy jsou u nás zákonem chráněny. Přestože
při manipulaci s nimi budete potřebovat pevnější stisk, buďte opatrní, jsou to křehká zvířata.

3) Pokud se nechcete pustit do odchytu netopýrů úplně sami, můžete zavolat do nejbližší záchranné stanice pro zvířata, do České společnosti pro ochranu netopýrů, Českého svazu ochránců přírody nebo Agentury ochrany přírody a krajiny, kde se vždy najde odborník, který zvládne netopýry odchytit. Pomoci vám mohou také v zoologických zahradách.

netopyri za obrazemObrázek č. 1: Jedna ze skupin netopýrů se ukrývala za obrazem.

Jak se tedy k zbloudilým netopýrům chovat?

Jestliže v noci objevíte zvíře zběsile poletující v místnosti, zkuste nejdříve otevřít všechna okna, zhasnout a v tichosti v koutku pokoje hlídejte, zdali vyletí ven samo. Jestliže nevyletí, počkejte do doby, než se někam usadí a zklidní. Poté netopýra v rukavicích (nebo pomocí rukou zabalených v pevné látce) odchytněte a uložte do krabice, kde bude mít k dispozici vodu a místo, kam se může ukrýt, ideálně nějakou zmuchlanou látku. Vodu nedávejte
do hluboké misky, musí být plochá, aby nehrozilo, že se netopýr utopí.
Do krabice nezapomeňte udělat dýchací otvory, ale pamatujte, že netopýři jsou drobná stvoření
a někteří z nich se mohou protáhnout i centimetrovou škvírkou. Netopýra pak odneste ven
a vypusťte ho.
Pokud jej naleznete v domě přes den, nechejte ho ve stejně obstarané krabici do večera.
Otevřenou ji pak umístěte venku na bezpečné místo, kam na ni nemohou jiná zvířata. Pokud netopýr do rána neodletí nebo se naopak vrátí zpět, zkontaktujte odborníky. Ti si netopýra odvezou a vypustí ho na vhodnějším místě.
Může se vám stát, že v pokoji naleznete ubytovaný větší počet jedinců. V tom případě volejte rovnou odborníkům z nejbližší organizace. Odkazy jsou zmíněny výše. Chytání větší skupiny je manipulačně náročnější a je potřeba tuto skupinu vypustit blíže u zimoviště, do něhož původně mířila.

netopyr vecerniObrázek č. 2: Netopýr večerní, neochotně pózující pro objektiv.

Tato opatření platí pouze pro nehibernující netopýry od jara do podzimu, kteří zabloudí
či se ukryjí ve vašem bydlišti, zatímco se chystají k odletu do zimovišť.
Pokud najdete
v zimě hibernující netopýry, je postup při jejich nálezu odlišný. Nejprve je nutné posoudit, zdali se nacházejí ve vhodných podmínkách, tedy v místech, kde je stabilní teplota pohybující se mezi 4 až 10°C, vysoká vlhkost vzduchu a kde netopýry nic neruší. Pokud prostředí tyto podmínky nesplňuje, je nutné opět zkontaktovat nejbližšího odborníka. Jestliže jsou naopak okolní podmínky pro spící jedince dostatečné, nijak je nerušte a nebuďte. Mohli by nečekaným probuzením spotřebovat zásobu energie, kterou potřebují k přečkání zimy.