Jak snadno a účinně pomoci vyčerpaným včelám.

Teplé měsíce značí období, kdy mají včely nejvíce napilno. Proto se může stát, že některou potkáte na zemi ležet zdánlivě bez pohybu. Nemusí to hned znamenat, že je mrtvá. S velkou pravděpodobností je spíše vyčerpaná z přenášení velkého množství pylu, nemůže vzlétnout a odpočívá. Málokoho by napadlo, že v této situaci je možné drobnému tvorovi docela rychle pomoci…

Stejně jako nás dokáže v horkém dni osvěžit slazený nápoj, lze obdobnou metodou vzpružit
i slabou včelu. Jednoduše smíchejte asi dvě polévkové lžíce krystalového cukru s jednou lžící obyčejné vody, dokud se cukr nerozpustí. Tuto směs následně umístěte do malého kalíšku mezi oblíbené květiny včel tak, aby se k němu nedostali ptáci. Speciální a velice jednoduchý koktejl jim poskytne potřebnou energii v rušném období.

Krystalový cukr raději nenahrazujte medem. Většina značek je dovážena z různých koutů světa a přestože tento med může být dobrý pro lidi, pro včelu rozhodně vhodný být nemusí.

A pokud narazíte na výše zmíněný případ, kdy včela už leží na zemi, je možné jí namíchaný nápoj podat přímo na lžičce. Je zde totiž velká šance, že se po několika hltech probere a získá sílu na další cestu.

Návod platí jak pro včely chované lidmi, tak pro tzv. včely samotářky.