Rostlinné oleje jsou pro naši pokožku výtečná volba, zvláště pak, hledáme-li alternativu k chemickým krémům. Jedinou ošemetnou částí je však vědět, který z nich použít.
Níže jsou uvedeny některé běžné problémy pleti a nejlepší typy olejů, které můžete na základě obsahu mastných kyselin použít.
Mastná, aknózní pleť
Pro lidi, jejichž pleť má tendenci se mastit či má sklony k akné, je vhodné použít olej s vysokým obsahem kyseliny linolové, která patří k omega-6 mastným kyselinám. Tyto oleje mají velmi tenkou, lehkou strukturu a jsou rychle vstřebávány, aniž by za sebou zanechávaly nějaké stopy. Oleje bohaté na kyselinu linolovou jsou velmi vhodné pro lidi trpící na akné, protože poskytují tak akorát vlhkosti k vyživení pokožky a zároveň ničí ucpané póry a zabraňují nadprodukci kožního mazu.
K olejům s vysokým podílem kysliny linolové patří olej z hroznových, melounových nebo konopných semínek, ze světlice barvířské a olej pupalkový.
Suchá a zralá pleť
Oleje s vysokým obsahem kyseliny olejové jsou bohaté a těžké, tudíž jsou vhodné pro lidi s pletí suchou, normální nebo zralou. Tyto oleje mívají i docela dobré antioxidační vlastnosti, které pomáhají bojovat proti zánětu vně i vevnitř. Vhodné jsou také na popáleniny od slunce.
Mezi oleje s vysokým obsahem kyseliny olejové se řadí olej avokádový, olej z meruňkových jader, ze semínek kamélie, z lískových ořechů a olivový olej.
Zanícená, svědivá, zarudlá pleť
Kyselině gama linolové se dostává v poslední době hodně pozornosti, a to vše z dobrého důvodu. Tato omega-6-mastná kyselina totiž bojuje se zánětem v celém těle a zlepšuje mnoho kožních problémů, je-li užívána vnitřně.
Při aplikaci na poškozené místo pomáhá v pokožce předcházet ztrátě vody a redukuje zánět. Tyto oleje mají mnoho výhod i pro lidi s kožními onemocněními jako akné, ekzémy, lupénka, dermatitidy a růžovka. Obvykle se oleje s GLA doporučují na pokožku zarudlou, svědící a dráždivou.
Nejvyšší množství GLA obsahují olej pupalkový, olej z brutnáku lékařského a z černého rybízu.
Zjizvená kůže
Kyselina palmitolejová je jedna z hlavních mastných kyselin, kterou produkuje naše vlastní pleť. V kožním mazu má antimikrobiální funkci a obsažená v jiných olejích se podílí na hojení ran, popálenin, škrábanců a jizev.
Existují pouze dva rostlinné oleje s vysokým podílem kyseliny pamtiolejové. Jsou to olej z makadamiových ořechů a olej z bobulí rakytníku řešetlákového. Oba oleje jsou výjimečné pro schopnost regenerace, změkčení jizev a efektu proti stárnutí.
Při výběru olejů je obecně důležité vybírat ty, které jsou za studena lisované, nerafinované a ideálně v bio kvalitě. Mnoho jedlých rostlinných olejů, jež naleznete v obchodech, jsou tepelně upravované a rafinované, čímž ztratily téměř veškeré své blahodárné vlastnosti. Taktéž se ujistěte, zda konzumujete vhodné množství esenciálních mastných kyselin, které zajišťují hydrataci pleti zevnitř.
Původní zdroj: Erin Hammond: How To Choose The Right Oil For Your Skin, MindBodyGreen, dostupné z http://www.mindbodygreen.com/0-20950/how-to-choose-the-right-oil-for-your-skin.html
I love essential oils and bio oils as well as it not only relaxes our tired mind and body but also good for the skin.It’s nice to come across this article and have a better understanding of the which oil is best for every skin type. More power!
Nice post! I definitely learned a lot from this especially the different oils to use. Thank you so much for sharing!