Jak zabránit vzniku křečových žil?

Dlouhou dobu si lidé mysleli, že křečové žíly jsou pouze estetickým problémem. Jak se však ukázalo, jde o závažnou záležitost, která se může velice nepříznivě vyvinout. Pokud vás křečové žíly trápí, může to být způsobeno tím, že přestala pracovat některá z cévních chlopní. Chlopně, neboli valvy, jsou speciální útvary zajišťující jednosměrný tok krve. V cévách působí jako pomyslné dveře, jež se po průtoku krve zabouchnou a neumožní tekutině zpětný tok. Jestliže ale chlopeň nepracuje správně, může skrz ni krev prosakovat zpět a vytvářet „loužičky“, což se obecně stává v dolních končetinách. Zvýšený tlak nahromaděné krve v těchto loužičkách může časem způsobit nefunkčnost i dalších chlopní.
Nakonec je tlak tak vysoký, že dojde k vyboulení a deformaci cévy na daném místě. To je chvíle, kdy se cévy začínají ukazovat na kůži a vytvářejí spletitý, hrbolatý, sukovitý výrůstek tmavě modré až fialové barvy. Boule pak mají za následek těžknutí nohou, pulzování, palčivou bolest, křeče nebo změnu zabarvení pokožky na nohou a kolem kotníků. Veškeré tyto problémy následně vyúsťují v bolesti kloubů a dochází k tloustnutí a ztvrdnutí kůže nohou
i kotníků. V extrémních případech tělo postihuje žilní trombóza, která se stává nebezpečnou ve chvíli, dostane-li se krevní sraženina do plic.

Křečové žíly mohou být způsobeny nadváhou, zraněním, běhy na dlouhou trať, těhotenstvím nebo třeba léčbou, jež zahrnuje léky s estrogeny, které problém zesilují. Velkou měrou však ke křečovým žilám přispívá způsob, jakým se celé dny (ne)pohybujeme. Proto si pojďme připomenout několik známých, ale až příliš často opomíjených tipů, které zamezují a zpomalují vznik tohoto rozšířeného problému:

1) Pokud někde dlouhou dobu stojíte, protřepávejte si často nohy. Zabráníte tak hromadění krve.

2) Pokud naopak dlouho sedíte, protahujte své nohy! Dobře jim udělá pohyb nahoru a dolů, jako byste mačkali pedál, nebo točte chodidly v kotníku po směru a proti směru hodinových ručiček. Oba způsoby zajišťují pohyblivost krve v cévách.

3) Neseďte s překříženýma nohama, zvyšuje se tak tlak na žíly v končetinách.

4) Nezatěžující cvičení jako plavání či chůze posiluje stěny cév. Zabráníte tak nebo alespoň oddálíte vznik křečových žil.

5) Omezte namáhavou fyzickou aktivitu, která vytváří přílišný tlak na cévy (například dlouhé posilování).

6) Když ležíte nebo sedíte, položte nohy do mírně vyvýšené pozice. Zlepšíte tak průtok krve
z nohou do srdce. Totéž platí pro oteklé nohy: zkuste spát s nohama výše, krev tak bude
z chodidel a zbytku končetin moci proudit do těla.

7) Dopřávejte si studenou nebo vlažnou srpchu. Chladná voda nutí cévy pracovat – zužovat se.

8) Berte na vědomí svou hmotnost. Nadváha taktéž zatěžuje cévy nadbytečným tlakem.

9) Doplňujte si přirozenou cestou vitamíny ze skupiny B, vitamín C a zinek. Tyto prvky pomáhají udržovat pevnost cév a posilují jejich stěny. Myslete však na to, že nejhodnotnější vitamíny a minerály pocházejí přímo ze stravy a ne z umělých doplňků v pilulkách.

10) Pořiďte si pohodlné boty na tkaničky, které se dají v případě potřeby povolit. Vysoké podpatky si nechte pouze na speciální příležitosti, pokud si nechcete potíže s křečovými žilami ještě více zhoršit.

Zdroj:
How To Naturally Improve Varicose Veins. In: [online]. [cit. 2014-08-19]. Dostupné z: http://www.naturalcuresnotmedicine.com/2014/07/naturally-improve-varicose-veins.html