Rubriky
VĚDA Životní prostředí

Co jsou to rampouchy smrti? (Video)

Jsme zvyklí vídat rampouchy na stromech nebo okapech domů, ale co když bychom potkali rampouch pod vodou? Ano, něco takového se skutečně může stát a je to impozantní podívaná.

Na ledové podvodní rampouchy můžeme narazit v oceánech kolem Arktidy a Antarktidy a mívají mnoho označení. Například v angličtině se dají nalézt pod slovem brinicle nebo sea stalactites (mořské stalaktity). Díky svému bizarnímu vzhledu a zmrazení všeho života poblíž si ale vysloužily speciální přezdívky „rampouch smrti“ či „ledový prst smrti“.

O existenci mořských rampouchů víme teprve od roku 1960, takže se o nich musíme ještě mnohé naučit. Nicméně vědci se domnívají, že život na zemi může pocházet právě z těchto rampouchů polárních moří a že mohou rozvíjet podmínky vhodné pro život na jiných planetách a měsících, jako třeba na Jupiterových měsících Ganymedu a Kallisto.

Jak podmořské stalaktity vznikají?

Když se v Arktidě a Antarktidě tvoří led, nečistoty jako sůl jsou vytlačeny, což je důvod, proč led tvořený z mořské vody není tak slaný jako sama voda, z níž pochází.

Jak tato slaná voda uniká z mořského ledu, z okolní vody se stává fyziologický roztok, snižuje se její teplota zamrzání a zvyšuje se její hustota. To vodě zabraňuje zmrznout a způsobuje, že klesá ke dnu. Jakmile tento solný roztok dosáhne teplejší mořské vody v hloubce, voda okolo něj začne zamrzat a vytvářet klesající trubici známou jako mořský rampouch.

Jakmile tento mořský stalaktit dosáhne dna, začne se formovat a šířit ledová pavučina, která zmrazí vše, čeho se dotkne – včetně jakéhokoli mořského života, jako jsou třeba hvězdice nebo ježovky. A to je důvod, proč si rampouchy vysloužily pověst ledového prstu smrti.

V roce 2011 se filmaři z BBC stali prvními, kterým se podařilo pomocí časosběrné kamery natočit vznik mořského stalaktitu. Rampouch natočili v mořské vodě Antarktidy při teplotě -2°C.

Zdroj obrázku: The Huffington Post

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *