Co jsou to rampouchy smrti? (Video)

Jsme zvyklí vídat rampouchy na stromech nebo okapech domů, ale co když bychom potkali rampouch pod vodou? Ano, něco takového se skutečně může stát a je to impozantní podívaná.

Na ledové podvodní rampouchy můžeme narazit v oceánech kolem Arktidy a Antarktidy a mívají mnoho označení. Například v angličtině se dají nalézt pod slovem brinicle nebo sea stalactites (mořské stalaktity). Díky svému bizarnímu vzhledu a zmrazení všeho života poblíž si ale vysloužily speciální přezdívky „rampouch smrti“ či „ledový prst smrti“.

O existenci mořských rampouchů víme teprve od roku 1960, takže se o nich musíme ještě mnohé naučit. Nicméně vědci se domnívají, že život na zemi může pocházet právě z těchto rampouchů polárních moří a že mohou rozvíjet podmínky vhodné pro život na jiných planetách a měsících, jako třeba na Jupiterových měsících Ganymedu a Kallisto.

Jak podmořské stalaktity vznikají?

Když se v Arktidě a Antarktidě tvoří led, nečistoty jako sůl jsou vytlačeny, což je důvod, proč led tvořený z mořské vody není tak slaný jako sama voda, z níž pochází.

Jak tato slaná voda uniká z mořského ledu, z okolní vody se stává fyziologický roztok, snižuje se její teplota zamrzání a zvyšuje se její hustota. To vodě zabraňuje zmrznout a způsobuje, že klesá ke dnu. Jakmile tento solný roztok dosáhne teplejší mořské vody v hloubce, voda okolo něj začne zamrzat a vytvářet klesající trubici známou jako mořský rampouch.

Jakmile tento mořský stalaktit dosáhne dna, začne se formovat a šířit ledová pavučina, která zmrazí vše, čeho se dotkne – včetně jakéhokoli mořského života, jako jsou třeba hvězdice nebo ježovky. A to je důvod, proč si rampouchy vysloužily pověst ledového prstu smrti.

V roce 2011 se filmaři z BBC stali prvními, kterým se podařilo pomocí časosběrné kamery natočit vznik mořského stalaktitu. Rampouch natočili v mořské vodě Antarktidy při teplotě -2°C.

Zdroj obrázku: The Huffington Post

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *