Když se náhodou podaří na fotopast natočit zcela nepolapitelné zvíře

Pes krátkouchý Atelocynus microtis, nacházející se pouze v Amazonii, je pro lidi zatím tak trochu záhadou. Víme toho o něm jen málo a on sám to výzkumníkům neusnadňuje hlavně tím, že se snaží v lese vyhýbat fotopastem a vůbec čemukoli, co jde cítit člověčinou.

Proto bylo obzvláště překvapením, když se jeden pes krátkouchý objevil před kamerou jen 20 minut po Larry Reevesovi, biologovi z University of Florida, zaměřujícím se na ochranu a zachování druhů, který fotopast nainstaloval proto, aby zachytil aktivitu supovitých ptáků.

Renata Leite Pitman, výzkumnice z Duke University, studuje psy krátkouché už víc jak 16 let a za celou dobu se jí povedlo chytit a nasadit dočasný sledovací obojek pouze pěti psům. Záznam Larryho Reevese je podle jejích slov unikátní, jelikož tyto psy je velice těžké zahlédnout a jsou vzácní.

Pes krátkouchý, někdy zvaný také krátkouchý Zorro, patří do čeledi psovitých šelem, ale není úzce příbuzný liškám ani vlkům. Poté, co strávil několik milionů let vývojem v deštném pralese, jde o druh zcela unikátní. Červený seznam IUCN psa krátkouchého řadí do kategorie téměř ohrožený.

Renata Leite Pitman a další odborníci mají silné podezření, že se počty psů krátkouchých snižují v důsledku odlesňování a nedostatku kořisti. Stejně tak jsou vzácné šelmy ohroženy přítomností domácích psů, kteří mohou do populace jedinečného zvířete zavléct celou řadu nemocí, jako je například nebezpečný psí parvovirus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *