Ptáci stráví většinu života létáním. Předešlé studie spekulovaly o tom, jestli si ptáci dávají šlofíka při mnohahodinových letech, ale nikdy se nevyskytl důkaz, který by to prokázal. Tedy až do nedávné doby, kdy mezinárodní tým vědců sledoval aktivitu mozku fregatek za letu.
Ve studii s názvem Evidence that birds sleep in mid-flight (Důkaz, že ptáci za letu spí) publikované v prestižním vědeckém časopise Nature prokázali Niels Rattenborg z Max Planck Institute a jeho kolegové z dalších institutů, že ptáci si za letu mohou zdřímnout a provádějí to zapojením různých typů spánků.
Pro účely této studie připojili výzkumníci elektroencefalogramy na hlavy hnízdících samiček fregatek, aby tak sledovali po 10 dní za letu jejich mozkovou aktivitu. Rovněž na každého ptáka připojili GPS zařízení, díky němuž získávali informace o lokaci a nadmořské výšce fregatek.
Jakmile ptáci přistáli zase na pevnou zem, shromáždili vědci záznamy a zjistili, že během těchto 10 dnů ve vzduchu zapojovaly samice dva typy spánku – spánek pomalých vln (SWS), neboli hluboký spánek, a fázi REM typickou rychlými náhodnými pohyby očí a nízkou svalovou kontrolou.
Už z dřívějška víme, že aby se zamezilo nebezpečí, spoléhají ptáci na schopnost spánku pouze jednou mozkovou hemisférou, tedy na „vypnutí“ jedné poloviny mozku, zatímco druhá zůstává aktivní.
Avšak studie Rattenborga a jeho kolegů ukazuje, že ptáci nepotřebují tzv. unihemisférický spánek ke sledování svého okolí. Naprosto fascinující je totiž skutečnost, že ptáci v SWS fázi mohou mít vypnuty rovnou obě hemisféry!
Dalším překvapivým faktem je, že ačkoli jsou ptáci schopni mít aerodynamickou kontrolu v SWS i REM fázi, nenaspí toho za letu hodně. Zatímco na zemi fregatky prospí denně v průměru 12 hodin, v oblacích je to pouze 42 minut za den.
„Proč za letu spí tak málo, dokonce i v noci, kdy se zřídka vydávají za potravou, zůstává nejasné,“ tvrdí Niels Rattenborg v tiskové zprávě zveřejněné na portálu Phys.org.
Rattenborg doufá, že v budoucnu se jim povede zjistit, jak je možné, že ptáci – i přes absolutní minimum spánku – jsou stále schopni normálně vykonávat své činnosti, zatímco lidé s nedostatkem spánku nemohou fungovat na plný výkon.
„Proč my – a mnoho jiných zvířat – dramaticky trpíme nedostatkem spánku, když jsou někteří ptáci schopni fungovat s jeho znatelně menším množstvím, zůstává prozatím záhadou,“ dodává Rattenborg.
Zdroj: NatureWorldNews.com