Vertikální zahradničení je termín, který se objevuje stále častěji v souvislosti s rostoucím trendem pěstování plodin v městských a příměstských částech. Použití svislého řádkování pěstitelům umožňuje rozšířit plochu, na které mohou rostliny zasadit nejen tradičně horizontálně na úrovni země, ale plně využít stěny, zábradlí, schodiště, sloupy, ploty a další prostory v domě. Inovátoři, kteří se pustili do navrhování domácích zahrad v městských obydlích, zjistili, že na balkóně v bytě se toho dá pěstovat více, než se dřív myslelo. Díky své vynalézavosti maximalizovali prostor pro produkci jednoduše tím, že zahradu zvedli ze země. Tento experiment se ukázal jako bouřlivě úspěšný, a tak je čas, abychom to vyzkoušeli i s našimi semínky.
Proč je vertikální zahradničení tak skvělé?
Vertikální zahrady můžeme dosáhnout mnoha způsoby. Třeba taková réva vinná je rostlinným přeborníkem ve šplhání, takže pokud jí dopřejeme tyč či nějaký stojan a trochu prostoru, tak nám z květináče nebo kousíčku země vyroste v cosi obrovského s bohatou úrodou. Může jít taky o chytrou řadu šuplíků s jedlými rostlinami (třeba zelené saláty a bylinky do kuchyně), které vykukují ven, o zavěšené květináče s hráškem, rajčaty, lilky, paprikami nebo fazolemi.
S velkou mírou troufalosti můžeme prohlásit, že vertikální zahrady jsou krokem k lepší budoucnosti. Pěstování plodin doma je něco, co sníží naši potřebu komerčně vypěstované produkce a zredukuje naši poptávku po přepravě potravin z daleka, což s sebou přinese zkvalitnění ovzduší. Při domácím zahradničení navíc můžeme snížit naše účty za potraviny, začít se zdravým koníčkem a skutečně zkrášlit naše okolí zelení, květinami, ovocem, motýly, včelami a barvami.
Je vskutku snadné si to představit – vezměte si takový balkón v prvním patře bytovky, který je vedle přes ulici a který se honosí jen dvěma zaprášenými plastovými židlemi, mezi nimiž stojí stolek potřísněný kávou. Pak ale celý tento prostor naplníte životem… Najednou získáváte místo, kam vám sousedi mávají. Místo, o které můžete pečovat, zalévat jej, sklízet. Jdete si odřezat trochu čerstvého salátu, utrhnout pár rajčat na výbornou domácí omáčku a o letošní sklizeň hroznového vína se můžete podělit i s ostatními. K tomu vám stačí pouhých 4,5 metrů čtverečních, převedených z betonového základu do živé, vertikální a jedlé městské džungle.
Jak si udělat zahradu téměř za hubičku?
Udělejte si chvilku, abyste pouvažovali o místě a navrhněte zahradu, která umožňuje efektivní využití zákoutí, zábradlí, stěn a čehokoli jiného, co by mohlo být k dispozici. Začněte s něčím, co může být téměř okamžitě k užitku, jako jsou třeba zelené saláty a bylinky, a jděte do toho.
Nejvyšší náklady padnou zejména na substrát, který je však nanejvýš důležitý. Hledejte něco, co je podobné kompostu, bohaté na živiny, lehké (ne hutné) a ekologické. Do tohoto substrátu pak můžete nasekat trochu kokosových vláken, abyste měli jistotu, že zůstane vzdušný. Jako mulč proti vyschnutí, růstu nežádoucích plevelů a tvorby povrchového škraloupu stačí trocha listí nebo dřevěné odštěpky. Pokud můžete, vytvořte si doma i kompost, aby mohly být rostliny v budoucnu dobře živeny.
Další nezbytnou surovinou jsou semena rostlin a také místo pro jejich růst. Jestliže chcete zachovat přírodně nejčistší způsob, zkuste se po semínkách porozhlédnout v semenných bankách nebo třeba farmářských trzích, či si je skliďte přímo z bio plodů. Místo květináčů lze použít různé staré hrnce, bedny, plechovky i plastové nádoby. Stejně tak budou fungovat staré okapy, vyřazené trubky, zásuvky z rozbitých komod či staré sady polic – jednoduše se začněte na věci okolo dívat s myšlenkou, jak by mohly být použity ve vertikální zahradě. Navíc všechny věci zrecyklované v květináče mohou být vždy ještě s trochou chuti a nápaditosti zkrášleny tak, aby vypadaly hezky.
Abychom byli upřímní, může být občas zahradničení skutečná výzva, zvláště pro začátečníky. Více trpělivosti a péče se však pokaždé vyplatí. Někdy prostě budete muset doslova trčet v zahrádce a zalévat do úmoru, či ustavičně věnovat rostlinám zvýšenou pozornost. Někdy budete muset také zkoušet dál a dál, jestliže nebude něco zrovna fungovat. Pokud ale budeme dále s rostlinami experimentovat, hrát si s nimi, dokážeme objevit prostor a způsoby, jak produkovat potraviny doma. Díky vertikálnímu zahradničení totiž máme možnost tvořit víc a víc.
Fresh Concepts vertikální zahrady – biosynthéza přírody a technologie http://freshconcepts.cz