Lemur tmavý – poloopice ujíždějící na drogách

Možná existuje důvod, proč se ve filmu Madagaskar král Jelimán a jeho přátelé chovali nevyzpytatelně a navíc tak rádi pařili. Možná totiž na něčem ujížděli. A to něco mohly být mnohonožky…

Lemur tmavý, který je stejně jako všichni ostatní lemuři endemit Madagaskaru, se živí stravou, jež se skládá převážně z ovoce. Mimo jiné však pravidelně chytá jednu z největších mnohonožek z rodu Aphistogoniulus sp., které se na ostrově vyskytují, ale nejí ji. Místo toho ji jemně okousává a pak zahodí na zem. Tohle je totiž lemuří způsob, jak se sjet.

Mnohonožka rodu Aphistogoniulus sp., zdroj: Peyrieras Reptile Reserve

Když je mnohonožka zvednuta, její obrannou strategií je svinout se do klubíčka. Většina mnohonožek má navíc v nohou párové žlázy, které vylučují toxickou kombinaci chemikálií, včetně kyanidu, což úspěšně odstraší téměř všechny predátory. Ne však lemura tmavého, známého požívače omamných látek ve zvířecí říši.

Poté, co lemur do mnohonožky jemně kousne, vystříkne členovec obranný toxický sekret, který si následně primát roztírá po celé své srsti. Podle výzkumů se předpokládá, že toto chování má praktický záměr: benzochinon obsažený v obranné tekutině totiž funguje jako účinný pesticid proti komárům přenášejícím malárii. Sekret mimo jiné působí jako omamná látka, která u lemura způsobuje zvýšenou salivaci a stav intoxikace.

A jak to dopadne s mnohonožkou? Ta se z celé zkušenosti dostane obvykle relativně nepoškozená a odcupitá pryč, dokud ji zas nenajde další lemur hledající svou dávku. Vzpomeňte si na tohle, až zas budete jednou sledovat Madagaskar. 😉

Obrázek: bbc.co.uk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *