Losí aféra z první ruky

Byla jsem u této akce od začátku. Jeden nebo dva losi (první údaje byly nejasné) se vyskytli někde, kde neměli co dělat a situace bohužel posléze dopadla špatně pro všechny zúčastněné.


První díl se odehrál s losí samicí, zvířetem 2-3 roky starým, vážící kolem 300 kg. Zmatená, vyčerpaná a dehydrovaná ležela v poli s řepkou. Její stav ale neměli na vině hasiči, policie či jiná organizace. Šlo o to, že losí kráva plašená hlukem města, bez vody a pod palčivým sluncem, se skrývala možná až 2 dny v řepce, kdy předtím určitě urazila neuvěřitelně dlouhou a náročnou trasu. Nechat ji jít? Kam? Kolem jsou pouze frekventované silnice a dálnice. Zahnat ji do lesa, jak někteří „moudří“ radili? Vážení, byli jste tam někdy? Do JAKÉHO lesa? Uvědomte si laskavě, že jste na Černovické terase, kde široko daleko žádný les není. Tu nešlo jen o bezpečnost toho zvířete, ale i o bezpečnost lidí projíždějících nejen po blízké dálnici D1, ale i na přilehlých frekventovaných komunikacích.

Policie zcela správně vyhodnotila, že se musí zvíře přemístit. Proto byli povoláni hasiči, AOPK ČR, myslivecký hospodář zdejší honitby, veterináři z Horse Emergency a ZOO Brno. Věřte, že o popularitu tam nestál nikdo ze zúčastněných, jak se v některých diskuzích traduje. Není tajemstvím, že televize má napíchnuté určité policejní frekvence a u podobných případů bývá během několika chvil.
Veterinář brněnské ZOO, který má v manipulaci s divokými zvířaty dlouholeté zkušenosti, a lidé z Horse Emergency, kteří běžně manipulují s velkými zvířaty, měli losí krávu uspat a s pomocí ostatních státních složek přepravit na Třeboňsko, kde měla být vypuštěna zpět na svobodu.


losice odchyt brno

Původní plán byl připlížit se k ní a uspat ji. Ale upřímně, už jste někdy šli dozrávající a zasychající řepkou? Tou se nedá ani jet, natož se jí jakkoliv plížit. Proto přijela Městská policie s koňmi, ale i kůň je jen zvíře. Udělali-li na koních 2 kroky, losice jich udělala 10, nikam to nevedlo. Navíc, jak uspat zvíře, z něhož z vysoké řepky jde vidět pouze hlava. Pro účinný zásah narkotizační střelou je zapotřebí zasáhnout svalovinu. Naštěstí se vyskytla možnost využít policejní vrtulník, a tak jeden veterinář s narkotikem nasedl do vrtulníku a druhý s menší zbraní s narkotizační střelou zůstal na zemi. Vrtulník se vznesl, kroužil chvilku nad polem a veterinář z něj úspěšně zvíře zasáhl. Kopytník ušel asi ještě kilometr a sklouzl do vybetonované strouhy. Veterináři zvíře zajistili, aby neublížilo sobě ani jim a s pomocí hasičů i policie jej vytáhli na břeh. Veterináři samici ohledali, aby zjistili, zda nemá nějaká zranění. Při způsobu jejího chování se tu nedala vyloučit ani možností střetu s autem, nebo možnost jiného nebezpečného poranění. Naštěstí žádné vážné zranění nezjistili, proto losici pouze vydezinfikovali všechny oděrky a za pomocí hasičů ji chladili. Losí kráva dostala přes oči dečku, aby se eliminoval stres, a na tělo mokrou deku kvůli snížení její tělesné teploty. Mezitím hasiči dovezli ze ZOO přepravní bednu a z MENDELU připravili GPS obojek pro sledování její další migrace v přirozeném prostředí. Když dorazila přepravní bedna, samice byla přesunuta na polstrovanou podložku a jištěna dvěma hasiči. Na této podložce byla za pomoci terénního auta přesunuta k silnici, kde už čekala připravená transportní bedna. Losice bohužel těsně před podáním antidot zkolabovala.

odchyt losice brno prevoz

Jsem alergická na kecy typu uhnali ji vrtulníkem, jsou amatéři, nebo že se snad někdo z nich málo snažil. Všichni ti lidé dělali po celou dobu maximum a v té chvíli bylo i pro některé těžké zadržovat slzy. Snažili se ji zachránit od rána a dělali pro to vše, co bylo v jejich silách. A najednou jsme jen nevěřícně stáli a odmítali uvěřit tomu, že je konec. Nedovedete si představit to zklamání a smutek, že i přes to všechno, když už si myslíte, že jste téměř za cílovou páskou, tak to najednou skončí. Snažili se bojovat do poslední chvíle, dávali jí masáž srdce, nepřestávali chladit, ale nakonec museli přijmout prohru.

A po tom všem se ještě objeví chytráci, kteří ví, jak se to mělo dělat správně a jen kritizují, aniž by sami jakkoli pomohli, nebo u toho vůbec byli přítomni.

Losí mládě zhruba 1 rok staré našli následující den ve 3 ráno, v 6 ráno ho odchytli, podali antidotum a umístili jej ihned do bedny. Nebylo zraněno, díky časným hodinám se vyhnulo i zrádnému slunci, přesto v bedně během krátkého transportu do karantény uhynulo.
Když už nic jiného, mělo by aspoň toto být důkazem, že chyba nebyla na straně lidí. Není žádnou novinkou, že obzvláště některá zvířata jsou na stres a mobilizaci náchylnější než jiná. Proti této losí dvojici bylo příliš mnoho aspektů. Bohužel neměli šanci se odtamtud sami dostat a tím spíše by se mělo ocenit, že přes všechny tyto faktory se přesto lidé nevzdali a místo odstřelu, jak je tomu kupříkladu v Rakousku, se alespoň pokusili o jejich záchranu.
Ono ale po bitvě je každý generál a lidem se nedá zavděčit. Pokud by policie nic nedělala a losi způsobili nehodu, bylo by to špatně a posílala by se na pranýř policie, ekologové a kdokoliv, koho by šlo obvinit. Stejně tak, pokud by byla ponechána zvířata v řepce, kde by za pár dnů uhynula. Lidé umí pouze ukazovat prstem a kritizovat.
Nejsem žádný necita, i z toho důvodu nejím maso, nenosím kůži, nepoužívám věci testované na zvířatech a neomezuji žádné zvíře tím, že bych se ho snažila chovat doma v kleci nebo akváriu. Taky jsem musela zadržovat pláč, jenže umím ocenit snahu druhých.
Média využila možnosti udělat z něčeho senzaci a najednou jsou všichni nejchytřejší a mají nezastavitelné nutkání to řešit a komentovat.
Ale nepřekvapuje mě to ani, stejně jako ve sportu umíme být pouze na straně vítězů.
Hold mám asi jiný selský rozum než ta hromada chytrých lidí, co diskutuje na internetu i v novinách o tom, co a jak se dělalo špatně.
Jediným rozumným východiskem a řešením podobných problémů je předcházet jim. Snahou by tedy mělo být co nejvíc zprůchodnit naši krajinu budováním ekoduktů přes problematické dálniční tahy a zajistit migrační prostupnost celé republiky pomocí dálkových migračních koridorů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *