Lidem z thajské Univerzity Naresuan ve městě Phitsanulok se podařilo vyvinout speciální misky a talíře z listů rostlin, které jsou na rozdíl od těch plastových šetrné k životnímu prostředí.
Nápad vzešel v týmu vědců, kteří byli již delší dobu znepokojeni zvýšeným používáním polystyrenových krabiček na jídlo a s tím i rostoucím znečištěním. Výzkumníci proto přišli s novým nápadem vodotěsných a biologicky odbouratelných misek z listů.
Více než rok trval proces, za nímž stáli lektoři z technické fakulty v čele s její děkankou Sarintip Tantanee, při němž byly vytvořeny spolehlivé, použitelné listové misky nahrazující umělé krabičky.
Metodou pokusu a omylu skupina výzkumníků zjistila, že pro výrobu nádobí jsou nejvhodnější listy rostliny Butea monosperma, teky obrovské (Tectona grandis), kaučukovníku a fíkovníku.
Mísa bez problémů a prosakování snese horkou vodu a rozpadá se přirozeně poté, co je vyhozena.
Doktorka Sarintip prohlásila, že spolu s městským úřadem bude fakulta spolupracovat na zvýšení povědomí lidí o využívání naší planety. Obě instituace začaly tím, že dodávaly speciální misky na místní každoroční gastronomické festivaly pořádané při příležitostech Nového roku a Songkranu.
První popud k tvorbě šetrných rozložitelných misek přišel s lektorkou Samorn Hiranpraditsakul z technické fakulty univerzity, která byla během návštěvy jednoho z chrámů na severu Thajska otřesena hromadami povalujících se polystyrenových krabiček na jídlo v jeho okolí.
Vědkyně prozradily, že pro lesk misek byl využit škrob.
Na veřejnost se šetrné nádobí dostalo v dubnu tohoto roku a vyrobeny jsou v celé škále tvarů.
Zdroj obrázku: Jyothi Pathak
Zdroj článku: Bangkokpost.com
Misky jsou super, ale není to nic nového. Před několika lety jsem si stejné dovezla z Indie, kam se do nich běžně dávalo jídlo.