Největší mýty o veganské stravě

Dnešní článek by mohl skvěle uvést citát novinářky a politické aktivisty Glorie Steinem, která jednou prohlásila, že „základním problémem všech z nás, mužů i žen, není něco se učit, ale naopak se to odnaučit.“ 

Toto tvrzení přibývá na vážnosti, především co se stravování týče. Ze všech stran jsme denně masírováni propagandou o tom, jak nelze žít bez masa kvůli (ne)dostatečnému množství proteinů, že k růstu a pevnosti našich kostí potřebujeme mléko úplně jiného živočišného druhu (taky z toho cítíte ten rozpor?) nebo že vejce jsou výborná k snídani (to, že jde v podstatě o slepičí menstruaci plnou „zlého“ cholesterolu však nikdo nezveřejní). Pojďme se tedy podívat na několik zásadních otázek, které si lidé obvykle kladou při přechodu z konvenční stravy na rostlinnou. Odpovídají skutečné špičky v oboru.

1) Je pravda, že rostlinné bílkoviny jsou podstatně méně kvalitní než bílkoviny živočišné?

Skutečnost je taková, že lidské tělo nemá větší potřebu živočišných bílkovin, než jakou mají třeba sloni nebo gorily, a to jsou stvoření mnohem větší a svalnatější než člověk, přitom se živí čistě rostlinami. Je to překvapivé, avšak esenciální mastné kyseliny jsou tvořeny rostlinami, ne zvířaty. Můžeme je sice ze zvířat dostat, ale kdesi v celém potravinovém řetězci pocházejí původně z rostlin. Obecně platí, že pokud vegani jedí různorodou rostlinnou stravu (luštěniny, ořechy, semena, zeleninu, ovoce a obiloviny) a zároveň zkonzumují dostatek kalorií, potřeba bílkovin pro tělo bude uspokojena. Pro dostatečný příjem bílkovin jsou obzvláště důležité luštěniny, tvrdí specialistka na výživu Brenda Davis RD, která je zároveň spoluautorkou knihy Becoming Raw.

2) Potřebuji vápník z mléka, aby mé kosti zůstaly silné?

Joseph Keon, výživový specialista a autor knihy Whitewash: The Disturbing Truth about Cow’s Milk and Your Health, říká: „Mléko neposkytuje jistotu ochrany před zlomeninami kostí. Jeho pití spíše zatěžuje tělo dalšími nasycenými tuky a cholesterolem, hormony a růstovými faktory (vzpomeňte si na původní funkci kravského mléka: má přece z telete udělat několika set kilovou krávu) a nezřídka zbytky antibiotik. Na světě jsou miliony lidí, kteří získávají vápník převážně z rostlinné stravy a před zlomeninami jsou chráněni až do svých sedmdesáti či osmdesáti let. Vápník, který potřebujeme, lze snadno získat z listové i obyčejné zeleniny, ovoce, luštěnin a některých semínek a ořechů.“

3) Mám se obávat nedostatku vitamínu B12?

Vesanto Melina, RD a spoluautorka knihy Becoming Raw: „B12 pochází z bakterií, ne z živočišných produktů. Důvodem, proč tuto živinu není možné získat z rostlinné stravy, je náš striktně hygienický způsob výroby potravin. Při konvenčním stravováním se tedy B12 získává z bakterií, které jsou přítomny v mase a vitamín zde produkují. Tento nedostatek v hygienicky zpracované rostlinné stravě neznamená, že všichni vegani trpí nedostatkem B12, poněvadž potřebnou hladinu této živiny mohou získat díky potravinám, které jsou o B12 obohaceny či přímo z vitamínových doplňků. Ve skutečnosti se všem lidem starších padesáti let – ať už jedí cokoli – doporučuje využívat doplňků stravy či potravin obohacených o B12, jelikož vitamín je v této formě pro seniory mnohem lépe stravitelný než z živočišných produktů. S přibývajícím věkem se totiž snižuje absorpční schopnost střev. Stejně jako lidé na jakékoli jiné stravě, i vegani by se měli ujistit, zdali mají spolehlivý zdroj této základní živiny.“

4) Mohu získat dostatečné množství omega-3-mastných kyselin bez konzumace ryb či rybího tuku?

Ginny Messina, MPH, RD a spoluautorka knihy Vegan for Life: Veganům nehrozí takové riziko vzniku srdečních chorob na rozdíl od lidí, kteří ryby jedí, ovšem mnoho odborníků doporučuje pojistit se doplňky stravy, především pokud trpíte depresemi. Vegani, kteří chtějí do své stravy zahrnout nenasycené mastné kyseliny DHA a EPA, je mohou získat stejným způsobem jako ryby: z řas. Popravdě vybrat si jako zdroj suplementy z řas je z hlediska životního prostředí mnohem smysluplnější než polykat rybí tuk.

5. Neměl bych jako vegan konzumovat hodně sóji pro uspokojení nutričních potřeb?

Lauri Boone, RD a specialistka na raw stravování: „Nemusíte své talíře plnit tofu a dalšími výrobky ze sóji, aby byla vaše strava nutričně kompletní. Potraviny ze sóji (tofu, tempeh, edamame, sojové mléko aj.) jsou pro vegany zaručeně nejsnažším způsobem k uspokojení potřeb po bílkovinách. Ovšem stejně snadno můžete získat veškeré esenciální aminokyseliny – spolu s vlákninou, antioxidanty, minerály a fytochemikáliemi – díky denní konzumaci různých druhů obilovin a luštěnin. Přidejte k tomu ještě několik porciček oříšků, semínek a hodně čerstvé zelelniny a sami uvidíte, jak snadné je získat všechny živiny, které tělo potřebuje,
a to s i bez sóji. Nicméně pokud budete jíst potraviny ze sóji, zajistěte si, že toto jídlo bude bio, bez genetické modifikace a bez použití různých pesticidů a jiných chemikálií podporujících růst rostliny.

6. Ačkoli je rostlinná strava vhodná pro dospělé, nemůže být nebezpečná pro děti a kojence?

Reed Mangels, PhD., RD, LDN, spoluautorka knihy Simply vegan: „Miminka i děti se na veganské stravě vyvíjejí a rostou normálně, ba dokonce tato strava pro ně může mít významné zdravotní výhody. Děti vegani často jedí mnoho zeleniny a ovoce, jsou obvykle štíhlejší a neutvářejí si chuť na maso, mléko a vejce, tedy na jídlo, které je v pozdějším věku spojeno se zdravotními problémy. Mimoto každý rodič by měl vědět, jaké živiny dítě ke svému vývinu potřebuje. Pro rodiče malých veganů to znamená, že by se měli ujistit, mají-li jejich potomci dobré zdroje vitamínu B12, dostatek železa, zinku, vápníku, vitamínu D, bílkovin a dostatečné množství kalorií nutných pro podporu růstu.“

Jako základní klíč k úspěchu doporučují autoři slavné Čínské studie, doktor T. Collin Campbell a profesor výživové biochemie Jacob Gould Schurman, jíst potraviny z rostlin v jejich původním, neupraveném stavu, jelikož je to stav, kdy si rostlina zachovává přirozenou míru živin. Údajně jde také o nejlepší způsob, jak si udržet dobré zdraví a předejít nemocem.

Pokud chcete nemocem přecházet i vy, nebojte se některá vžitá dogmata odnaučit, oprašte svou zvídavost a zajímejte se o to, co vkládáte do svého těla.