Nový objev v Japonsku: rostlina, která nefotosyntetizuje ani nekvete

Výzkumník z univerzity v Kobe objevil na japonském ostrově Kuroshima vzácnou rostlinu. Pod názvem Gastrodia kuroshimensis se ukrývá rostlinka, která nefotosyntetizuje ani nekvete.

Podle studie uveřejněné v časopise Phytotaxa našel profesor Kenji Suetsugu vzácnou mykoheterotrofní rostlinu během cestování v subtropické části japonského ostrova. Druh, na který narazil, se mu zdál zvláštní, tak odebral několik vzorků pro laboratorní vyšetření.

novy-objev-kleistogamni-mykorhizni-rostliny

Zdroj obrázku: Kenju Suetsugu

Mykoheterotrofní rostliny, nebo také nefotosyntetizující mykorhizní rostliny jsou extrémně vzácné a dodnes známe jejich přesnou taxonomickou skupinu jen velice omezeně.  Podle Science Daily jde obvykle o malé rostlinky, které se rády skrývají na temných místech a většinou se je podaří objevit až v době, kdy kvetou nebo plodí.

Na rozdíl od ostatních druhů ze skupiny těchto unikátních rostlin, kam G. kuroshimensis spadá, je zcela výjimečná v jedné zásadní vlastnosti – je kompletně kleistogamní. To znamená, že může sama sebe oplodnit a tvořit květy „bez cizí pomoci“. Nicméně to, jak květina kvete, není možné sledovat, jelikož kvetení probíhá v uzavřeném pupenu.

Nový objev G. kuroshimensis otevírá dveře k dalšímu porozumění v případném použití rostliny vzhledem k velkému potenciálu souvisejícím s faktem, že dokáže prospívat i v prostředí s méně ideálními podmínkami.

Gastrodia kuroshimensis není jedinou rostlinou ze skupiny mykoheterotrofních druhů, které profesor Kenji Suetsugu pro vědu a rozšíření povědomí o biodiverzitě objevil. Letos v únoru se mu podařilo nalézt ještě druh Sciaphila yakushimensis.

Vědeckou výpravu za nenápadnými, ale přesto velkolepými mykoheterotrofními rostlinami můžete zhlédnout i na videu:

 

Zdroj: NaturalWorldNews.com
Vincent Merckx Youtube Channel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *