Že je něco tradiční, neznamená, že je to správné. Přesně tak by se dala popsat obrovská změna, jež ušetří životy milionům zvířat na Gadhimai festivalu v Nepálu. Festival se koná každých pět let a je znám tím, že jde o největší světovou akci se zvířecími obětmi.
Stanovisko, které vyzývá všechny věřící, aby s sebou nepřiváželi zvířata, vzešlo z chrámu Gadhimai a vyhlášeno bylo oficiálně 28.7.2015. Tato změna je opravdu velká i vzhledem k tomu, že nepálský festival má již tří set letou, silně zažitou tradici, přes kterou se však současní duchovní rozhodli přenést.
„Chrám důvěry Gadhimai tímto prohlašuje naše formální rozhodnutí ukončit obětování zvířat. S vaší pomocí můžeme zajistit, že Gadhimai 2019 bude bez krveprolití. Navíc můžeme zajistit, že Gadhimai 2019 bude významnou oslavou života,“ píše v prohlášení předseda chrámu Ram Chandra Shah.
„V naději na lepší život obětovali poutníci po generace zvířata bohyni Gadhimai. Naše srdce jsou těžká pro každý život, který byl vzat.“
„Nadešel čas přeměnit starou tradici. Nadešel čas vyměnit zabíjení a násilí za pokojné uctívání a oslavy,“ dodává Ram Chandra Shah.
Rozhodnutí uvítali aktivisté za práva zvířat, kteří vedli dlouhodobou kampaň proti dění na festivalu.
„Tohle je obrovské vítězství pro soucit, které zachrání nespočetně mnoho životů zvířat. Oceňujeme chrámový výbor, ale uvědomujeme si, že před námi leží velký úkol vzdělat veřejnost, aby si byla plně vědoma této skutečnosti. Obětování zvířat je vysoce pokleslá, zpátečnická praxe, která by žádný národ v moderním světě nepobavila,“ prohlásila Gauri Maulekhi z Humane International Society pro Indii, konzultantka důvěryhodné organizace People for Animals, která přiblížila Nejvyššímu soudu v Indii případ, v němž vystupovala proti pohybu zvířat ze země do Nepálu na zmíněný festival.
„Jsme potěšeni rozhodnutím chrámového výboru pro ukončení tohoto masového vraždění nevinných zvířat a doufáme, že nás budou i nadále podporovat v úsilí o ochranu zvířat v zemi,“ řekl Manoj Guatam, jeden ze zakladatelů neziskové organizace Animal Welfare Network Nepal, který se přímo účastnil kampaně pro ukončení hromadného vraždění zvířat na Gadhimai festivalu. Manoj je také znám v souvislosti s dokumentem We Are In The Field, s podtitulem „Dobrodružství environmentálního aktivisty ze země třetího světa„.
Odhaduje se, že na festivalu v roce 2009 přišlo o život dekapitací více než půl milionu buvolů, koz, kuřat a dalších zvířat. V roce 2014 se tento počet výrazně snížil.
Nejvyšší soud v Indii vydal pokyny státům, aby vytvořily mechanismy pro ochranu zvířat před budoucím převozem do Gadhimai a vytvořili mezi lidmi povědomí nasměrované proti obětování zvířat.
„Začátkem tohoto roku se po celosvětovém rozhořčení vyplávajícím z Gadhimai festivalu chrámový výbor rozhodl, že zruší také obětování zvířat během dožínek (Sankránti),“ uvádí oficiální prohlášení.
Na první pohled by se mohlo zdát, že tato zpráva pro nás kdesi uprostřed Evropy významná tolik není, avšak opak je pravdou. Ukazuje na fakt, že má smysl bojovat za správnou věc, za soucit a korektní zacházení se zvířaty. Ukazuje, že i letitou tradici lze změnit, v tomto případě vylepšit. A jak to tak bývá, vše původně začalo od jedné kapky, od jediného člověka, až vznikla celá vlna, která strhla to zlé a namísto toho s sebou přinesla pochopení a dobro. Má to smysl.