Objevil se vám doma tento hmyz? Nemějte strach, jde o neškodnou ploštici

Vroubenka americká – tak zní český název pro tuto ploštici z čeledi Coreidae. Nejde tedy o brouka, ačkoli například lidový anglický název druhu stinky bug v překladu znamená právě „smradlavý brouk“. Tato přezdívka má svůj původ v nepříjemného zápachu, který se z hmyzu line, jestliže jej rozmáčknete.

Vroubenky americké se bát nemusíte, tato ploštice pochází ze Severní Ameriky a není pro člověka nebezpečná. Jde o herbivora, který se živí pouze vysáváním semen jehličnanů, zejména borovic. Člověka nemůže pokousat, vysát ani bodnout a stejně tak nepřenáší na lidi ani zvířata žádné nemoci. Ve vašem domě není schopná se rozmnožit. Ke kladení vajíček totiž nutně potřebuje jehličnaté stromy a letní měsíce. Přestože se živí a reprodukuje na jehličnanech, nezpůsobuje jim žádnou velkou újmu.

 

Proč vroubenky navštěvují naše domovy?

Odpověď je zcela jednoduchá: buď se do obydlí dostanou omylem, jelikož se rády vyhřívají na pozdním letním slunci, zejména na jižních stranách domů a po západu slunce vyhledávají bezpečné místo na přenocování, nebo mohou přímo hledat teplé místo k přezimování a na jaře své úkryty opět oputí a odejdou zpět do přírody. Venku se běžně mohou schovat pod spadené listí, pod kůru borovic, do suchých či mrtvých jedlí Douglesek, ale také například do hromad dříví.

Jak můžu zabránit vniku vroubenky do domácnosti?

Vhodným řešením je zkontrolovat svůj dům a zjistit, kde jsou případné trhliny, štěrbiny a mezery, zejména pak kolem míst, která slouží jako vstupní, a veškeré otvory kolem oken, dveří, trubek, komínů, ventilátorů nebo třeba špatně sedícíh skleněných tabulí apod. utěsnit, nejlépe pomocí silikonového nebo silikonolatexového těsnění. Nápomocným řešením může být i výměna venkovního osvětlení za žárovky se žlutým světlem, které údajně nejsou pro vroubenky tolik atraktivní.

Ať už se ale připravíme sebelépe, vždy se nám nějaká vroubenka do domu dostat může. Dobrou zprávou ale je, že se tohoto hmyzu bát skutečně nemusíte a pokud mu nehodláte poskytnout teplé přístřeší, jednoduše ho vyneste ven.

 

Úvodní obrázek: Martin Cooper
Fotografie: wikipedie

4 komentáře u „Objevil se vám doma tento hmyz? Nemějte strach, jde o neškodnou ploštici“

    1. Já to teď chytím do sklenice a vyhodím. Mám dojem ale že se stále vrací. Posekali nám teď před domem právě jehličnany kde se asi ukrývají a teď mi lezou nebo spíš lítají oknem do bytu ale pokaždé je najdu mezi žaluziemi takže šup do sklenice, zavřít a vyhodit ze sklenice zase ven .

  1. Já to teď chytím do sklenice a vyhodím. Mám dojem ale že se stále vrací. Posekali nám teď před domem právě jehličnany kde se asi ukrývají a teď mi lezou nebo spíš lítají oknem do bytu ale pokaždé je najdu mezi žaluziemi takže šup do sklenice, zavřít a vyhodit ze sklenice zase ven .

  2. Já si ho pojmenoval, jeho jmeno je kyblik. Kdyz se nad tim zamyslite a pozorujete ho tak se dost podoba vam.
    Pokud nejste zhuleni muzete ho vyhodit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *