Ve světě biologie je Jane Goodall něco jako rocková hvězda, která přitahuje davy a pozornost, kamkoliv jde. Zasvětila svůj život studiu šimpanzů a výpravě za záchranu naší planety. Její práce je plná vášně a smyslu. Zde je několik lekcí od Jane, které si můžeme vzít k srdci.
Udělejte si čas na čtení
Ačkoli má jen málo času nazbyt, Jane si vždy přečte pár kapitol z nějaké knihy každý večer. Věří, že čtení Tarzana z rodu Lidoopů ji přivedlo na jeji cestu v prozkoumávání Afriky. Čtení přisuzuje jednu ze svých největších příležitostí: když potkala Louise Leakeyho, ohromila ho svou obrovskou znalostí Afriky, kterou získala pouze z knih.
Ceňte si své rodiny
Jane často cestuje se svou rodinou a o své matce mluví jako o jedné z jejích největších inspirací. Jako vyrůstající dítě neustále něco prozkoumávala a měla vždy spoustu otázek. Místo toho, aby jí maminka její chování vyčítala nebo se snažila potlačit její zvědavost, svou dceru naopak podporovala. Jane tvrdí, že tohle je důvod, proč dokázala uspět.
Nedovolte škole, aby vám bránila ve vzdělání
Jane šla ze školy pro sekretářky přímo pro svůj doktorský titul. Louise Leakey jí tehdy řekl, že nemá čas jít studovat vysokou školu, ale že musí jít přímo na vrchol k akademikům. To muselo být pro mladou dívku, která měla trénink pouze jako sekretářka a která většinu znalostí získala pouze jako samouk, docela děsivé. Avšak pod vedením svého školitele excelovala a navždy změnila světovou vědu.
Opatrujte tuto Zemi
Jane je známá aktivistka v ochraně divočiny. Viděla z první ruky, co se na této Zemi děje a využila své pozice, aby dění zmírnila. Napsala několik knih o úpadku naší planety a také o způsobech, jak jí pomoci. Dokonce založila mezinárodní společenství Roots and Shoots, které pomáhá učit děti o tom, co se na Zemi děje a jak mohou pomoci.
Zanechte odkaz
Roots and Shoots je jen jedna z částí institutů Jane Goodallové. Jane Goodall Institute založila jakožto neziskovou organizaci, která umožňuje ostatním provést na tomto světě změny. Institut se zaměřuje na záchranu, zmírnění chudoby, zvyšování vzdělání a udržitelné žití. Prostřednictvím JGI a programů, jako je Roots and Shoots, bude Janein odkaz žít dál a pomůže udělat ze světa lepší místo.
Cvičte se v soucitu
Jane už zažila strašlivé praktiky a zacházení se šimpanzi a dalšími druhy. Zasvětila svůj život studiu a pomoci těmto tvorům, avšak dobročinnost zaměřila pouze na zvířata. Jednoho dne při letu nad Národním parkem Gombe spatřila naprostou chudobu, v jaké zde lidé žijí. Uvědomila si, že dokud lidé nebudou schopni nakrmit své rodiny, nebudou se o záchranu zvířat starat a bylo by nerozumné chtít po hladových lidech, aby přestali pytlačit, když jde o jediný způsob, jak si mohou vydělat peníze. Od té doby rozšířila charitativní organizaci také na pomoc lidem a vymýcení chudoby.
Přestaňte mluvit, začněte konat!
Jane pouze nemluví a neteoretizuje, ale koná. Její institut patří k těm hlavním, které upozorňují veřejnost na nehumánní zacházení se zvířaty. Její nejaktuálnější „křížová výprava“ je na akvária, která drží v zajetí běluhy, velryby, delfíny a další kytovce, aby s touto činností přestaly.
Vytrvalost se vyplatí
Janeina práce v Tanzánii, kdy se pokoušela sblížit s šimpanzi natolik, aby o nich mohla sbírat data a následně obhájit svou metodiku, byla náročná a pomalá. Nakonec se jí vytrvalost vyplatila a o jejích objevech byly sepsány celistvé vědecké publikace. Byla to právě Jane, která zjistila, že šimpanzi používají upravené nástroje, což byla až do tohoto objevu vlastnost přisuzovaná a typická pouze pro lidi.
V životě existuje mnoho učitelů
Ne vše, co se Jane naučila, získala z knih či od akademiků. Zásluhy připisuje třeba psu Rustymu nebo šimpanzům, kteří ji učili soucitu a ukázali jí, že také každé zvíře má svou jedinečnou osobnost. Jane si šimpanze pojmenovala a vlastnosti jejich osobnosti si psala jako vědecké poznámky. Věří totiž, že věda se musí stát více empatická, jinak nám pochybí klíčové prvky toho, co studujeme.
Vaše komfortní zóna je jen představa
Průměrný šimpanz je 3 až 5 krát silnější než průměrný člověk. Představte si mladou Jane Goodallovou, bez ochrany, beze zbraní, sedící jen pár kroků od krmících se šimpanzů – tomu se říká překročit svou zónu pohodlí! Byla ve skutečném nebezpečí, vydržela výpady šimpanzích samců, stejně jako africké choroby, včetně malárie a spavé nemoci. Jane dokazuje, že pouze vykročením z komfortní zóny můžeme dokázat velké věci.
Váš věk vás nedefinuje
Jane je 82 let a cestuje více než 300 dní v roce. Účastní se protestů, hovoří ve školách a na konferencích, osobně se zapojuje ve svém institutu i v důchodovém věku. Její silný smysl pro účel a odhodlání jí umožňuje dělat věci v jakémkoli věku, o čemž se mnoha jiným ani nesní.
Více toho můžete dosáhnout společně
Jane je známá svým prohlášením, že nejlepším způsobem, jak se vypořádat se svým nepřítelem, je udělat z něj vašeho přítele. Setkala se s hlavami těžařských, ropných a dokonce laboratorních institucí, aby jim naslouchala a vyměnila si s nimi nápady, přičemž po těchto schůzích skutečně nastaly změny. Nedávno začala spolupracovat se společností Google, aby se do každé obrazovky každých počítačů mohly dostat snímky z Národního parku Gombe a zvýšilo se tak po celém světě povědomí o situaci šimpanzů. Taktéž pro zapojení lidí spolupracuje v Africe s několika místními skupinami na programu Roots and Shoots.
Technologie nás mohou propojit a učit nás
Kromě spolupráce s Googlem využívá Jane také platformy jako Twitter či Youtube s cílem zvýšit povědomí a šířit své poselství. JGI vypouští virální videa zvířat; čím více jsou sdíleny, tím méně je mohou lidé ignorovat a tím spíše nastane změna.
Někdy štěstí hraje obrovskou roli
I když je Jane neuvěřitelný dříč s fenomenálním odhodláním, hrálo štěstí v její kariéře roli. Její matka ji pobízela, aby šla do školy pro sekretářky. Poté byla vybrána za sekretářku Louisi Leakymu, známému vědci a průzkumníkovi. Na Leakyho udělala takový dojem, že ji učil a povzbuzoval k tomu, aby si udělala PhD a pokračovala ve svých výzkumech. Kdo ví, kam by Janein život bez tohoto řetězce událostí vedl?
Nikdy se nevzdávejte naděje
Nejdůležitějším poselstvím, které Jane předává, je nikdy, nikdy, nikdy se nevzdat naděje. Naděje je ta jedna věc, která ji pohání dál a důvod, proč založila JGI. Má naději v lidstvo a budoucnost. Věří, že společné úsilí lidského mozku, nezdolného lidského ducha, houževnatost přírody a odhodlání mladých lidí má moc pomoci planetě a zastavit vymírání druhů a decimování divočiny.