Stádo bizonů prérijních bylo reintrodukováno do Národního parku Banff v Kanadě, tedy do země, kde se dříve volně potulovali po tisíce let. Dnes se můžete podívat na vzrušující a dojemný moment, kdy jsou bizoni vypuštěni ze svých transportních kontejnerů, aby se připojili ke svým druhům na pláních… Ehm, někdo tu krájí cibuli?
Všech 16 bizonů prérijních – ve většině případů mladí jedinci a gravidní samice – byli vypuštěni zpět do své domoviny v Albertě minulý týden. Tenhle bizoní gang zůstane na oddělené pastivně 16 měsíců, kde bude monitorován předtím, než mu bude umožněn pohyb po velké zóně parku.
Během 19. století byli v Severní Americe bizoni téměř vyhubeni. Přestože malá populace přežila jinde, v Banffu se nevyskytovali bizoni prérioví více než jedno celé století. Po úspěšné reintrodukci těchto turovitých sudokopytníků v šesti různých Národních parcích po celé Kanadě – v Elk Island, Grasslands, Prince Albert, Wood Buffalo, Riding Mountain a Waterton Lakes – je na řadě také nejstarší národní park Kanady.
Reintrodukce bizonů do banffského národního parku má mnoho výhod pro člověka i pro zvířata. Tento druh hraje významnou roli v kultuře a spiritualitě původních obyvatel a stejně tak byl ikonou kanadské pionýrské historie. Především však reintrodukce změní krajinu takovým způsobem, který je přínosný pro rostliny a živočichy vyskytující se v této oblasti.
Jak si asi dokážete představit, dostat víc jak tucet obřích zvířat přes kus země není žádná maličkost. Na plánu se pracovalo sedm let a vyšel na 6,4 milionů dolarů. Parks Canada, správní orgán chráněných míst, zveřejnil video, které dokumentuje proces znovunavrácení bizonů a je doplněno záběry z letecké a pozemní přepravy a následného vypuštění na planinách.
Kdo by si jen pomyslel, že něco tak velkého, divokého a chlupatého může být tak roztomilé?