Šimpanzi patří k nejúžasnějším tvorům planety. Jejich neuvěřitelně expresivní tváře, jejich skotačení, které se tolik podobá tomu lidskému a jejich zjevný a komplexní emocionální rozsah nás snadno přesvědčí o faktu, že společně sdílíme 90% stejné DNA. Zatímco většina lidí se může se šimpanzi setkat pouze skrz knihy, televizi nebo monitor počítače, Jane Goodall byla těmito tvory fascinovaná až příliš, než aby se držela tak daleko. Z tohoto důvodu opustila Jane ve svých 26 letech Anglii s dalekohledem a notesem, aby se věnovala svému celoživotnímu snu – žít s divokými šimpanzi.
Když tento příběh slyší lidé v dnešní době, mohou být naprosto ohromeni, že člověk žijící v přepychu moderního, ztechnokratizovaného světa by chtěl opustit pohodlí civilizované společnosti a žít s opicemi. Přece jenom, co se dá skutečně očekávat od vstupu do divokého habitatu, který šimpanzi nazývají domovem? Srdcervoucí ničení lokalit, extrémně blízký pohled do nelegálního obchodu s volně žijícími živočichy, pytláctví a samozřejmě škodlivé dopady těchto situací na šimpanze je to, co bychom rozhodně měli vidět teď. V případě Janeiny cesty však to, co ji čekalo na druhé straně, bylo do značné míry neznámé. Přes to všechno se Jane rozhodla vydat na cestu k neuvěřitelnému dobrodružství.
Tušíme, že Jane věděla, že na každý okamžik nejistoty a nepohodlí ji čeká také neuvěřitelný moment, který za to všechno stál…
Do značné míry je to díky Jane Goodall, že toho dnes víme tolik o těchto fascinujících tvorech. Její fotografie se šimpanzi způsobily, že se lidé po celém světě na tyto lidoopy dívají v mnohem přesnějším světle a její slova měla ten dopad, že lidé přemýšleli o svých zvycích a jejich vlivu na životní prostředí. Jane nám připomíná, že bez ohledu na to, kdo jsme, máme příležitost a schopnost změnit své myšlení a tím změnit svět.
Pokud vás práce Jane Goodall zajímá blíže a rozumíte anglicky, můžete navštívit youtube kanál zde, který je věnován její nadaci The Jane Goodal Institute.
Zdroj článku: OneGreenPlanet.org
Zdroj obrázku: Hugo van Lawick, National Geographic Society