Povedlo se nám vyčerpat letošní dodávky přírodních zdrojů!

8.8.2016 se zapíše do historie jako špatný den pro planetu Zemi. Tento den jsme totiž dosáhli tzv. Earth Overshoot Day. Je to den, ke kterému spotřeba zdrojů lidstva za rok překročila kapacitu Země a její schopnost regenerovat tyto zdroje. Jde o ten nejvíce brzký Earth Overshoot Day, jakého jsme doposud jako lidstvo „dosáhli“.

Earth Overshoot Day a jeho stanovení má na starosti organizace Global Footprint Network (GFN). Každý rok GFN vypočítává tento den, kdy lidské požadavky na přírodu překračují to, co Země dokáže zregenerovat v témže roce. Výpočet vychází z 15000 dat každého státu, které poskytuje Organizace spojených národů a aktuální vědecká literatura.

Na základě těchto informací se pak jednoduše určí ekologické zdroje, které je Země schopna generovat daný rok, ku roční poptávce lidstva. Údaje ukazují, že lidé spotřebují do konce roku 160% celkové roční kapacity Země.

Jak GFN vysvětluje ve svém prohlášení:“Vypouštíme do atmosféry více oxidu uhličitého než oceány a lesy, poškozujeme a ždímáme vody rybolovem a stromy kácíme rychleji, než se stíhají obnovit a znovu vyrůst.“

odlesnovani oveshoot day 2016

S tím, jak roste lačnost lidstva po přírodních zdrojích, nastává rok co rok Overshoot Day čím dál dříve. Loni to bylo 9. srpna, před pěti lety 11. srpna, deset let zpátky 24. srpna a před 49 lety 19. listopadu.

Nicméně neznamená vše hned záhubu a smutek. Rychlost, s jakou Overshoot Days přicházejí, se v posledních pěti letech mírně zpomalila na méně než jeden den za rok, což je přívětivější zpráva na rozdíl od sedmdesátých let, kdy nastával Overshoot Day každý rok průměrně o tři dny dříve.

I tak bychom rozhodně neměli usnout na vavřínech a jakožto inteligentní tvorové musíme převzít zodpovědnost za své činy do vlastních rukou.

Pokud byste se chtěli dozvědět, co můžete vy sami pro zlepšení situace udělat, hledejte vhodné informace např. na stránkách neziskové organizace Hnutí DUHA.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *