Mládě vydry mořské uvězněné v igelitce poukazuje na otřesnou situaci oceánů zamořených plasty

Kdy jste se naposledy zastavili a zamysleli v obchodě dřív, než jste popadli igelitku?

Obvykle je možnost sáhnout i po takové verzi tašky, která je na vícero použití, ale v případě, že spěcháte, je to jedna z posledních věcí, nad níž přemýšlíte, a tak berete v zájmu času igelitku či rovnou dvě. Pro jednou by se to nemuselo zdát jako takový problém, až se náhle toto „pro jednou“ nás všech promění na 100 miliard jednorázových plastových tašek. Celkem 100 miliard igelitek na jedno použití se každoročně dostává na skládky.

Na rozdíl od organických materiálů ty plastové nikdy nezmizí, pouze se v průběhu času rozpadají na menší a menší části. Tento proces může trvat stovky let. To znamená, že všechen plast, co byl doposud vyroben, stále existuje a nejspíše ve formě mikroplastu.

Pro lidi na souši představuje plastový odpad spíše něco, co je vidět a je to na obtíž. Avšak pro mořský život je plast přímo smrtelnou hrozbu. V současné době existuje celkem 700 živočišných druhů, které jsou ohroženy vyhynutím v důsledku zamoření plasty a vzhledem k tomu, že každoročně do oceánu vyhodíme 8,8 milionů tun plastového odpadu, počet ohrožených druhů s velkou pravděpodobností ještě stoupne.

Slyšet o takových statistikách může být skličující a tyto informace nám mohou pomoci v tom dvakrát si rozmyslet, jestli se opravdu chceme vrátit ke starému zvyku plastových igelitek. Pokud však čísla nezaberou, stačí si prohlédnout například tento obrázek, který je bohužel jen jedním s mnoha a navíc ještě s lepším koncem…

Southern Sea Otter Enhydra lutris 6-8 week old pup in rehabilitation feeding from bottle Monterey Bay Aquarium, Monterey, CA

Této samici vydry mořské se naštěstí podařilo vysvobodit své mládě z plastové tašky, ale kdyby tam nebyla, byl by nejspíš osud malé vydry docela jiný. Zatímco mládě na fotce mělo štěstí, mnoho dalších vyder ho nemá.

Faktem je, že nepotřebujeme plastové sáčky a jediné, co to chce, je kapka předvídavosti, abychom pak nemuseli brát nějaké v obchodě. S tolika zvířecími druhy v sázce určitě můžeme obětovat trochu našeho pohodlí pro větší dobro.

„Plast je v dnešní době všudypřítomný a téměř se mu nedá vyhnout. Stojí nám však zato riskovat životy mořských druhů, zdraví oceánů a naši vlastní budoucnost ve jménu pohodlí? Tím, že každodenně minimalizujeme plasty využité v našich životech, je rozdrtíme u zdroje a dáme zase šanci mořskému životu bojovat,“ říká Nil Zacharias, spoluzakladatel populárního internetového magazínu OneGreenPlanet.org.

Pokud se všichni pokusíme zjistit, kde používáme plasty a aktivně vyhledáme alternativy (a že nejde o nic složitého a je zapotřebí jen malého úsilí), můžeme prudce snížit šílené plastové zamoření, které si nachází svou cestu až v oceánech.

Vhodnou alternativou k plastovým sáčkům a igelitkám jsou čím dál populárnější plátěné pytlíky, které je dnes možné dostat v různých barvách a velikostech. Zakoupit se dají například zde, či si je můžete ušít přímo podle sebe. Jako inspirace může sloužit třeba tento návod (v angličtině).

nepouzivejte plastove sacky

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *