Na začátek bychom si mohli říct, že o oceánu na Zemi toho víme méně než o povrchu Marsu. O celkové struktuře oceánu máme jen mlhavou představu, doposud jsme z něj pořádně prozkoumali pouhých 0,05%.
Představte si, že jste se ocitli na cizí planetě, která překypuje životem a vy v něm prozkoumáte plochu o velikosti Tasmánie – to je fakt, kterému čelíme, když přijde řeč na oceán. A teď – díky jednomu úžasnému potápěči – získáváme alespoň nějaký pohled na to, co tam dole ve skutečnosti je.
Roman Fedortsov je hlubokomořský rybář se sídlem v přístavním městě Murmansk v Rusku a výhledem na Barentsovo moře – relativně mělké moře, které ústí do Severního ledového oceánu.
Fedortsov sdílí snímky hlubinných tvorů, které nachytá do sítí, zatímco rybaří, a to ať už v rámci celého pobřeží arktické oblasti nebo na pobřeží Maroka.
Nejspíš víte, co je to ďas a jak vypadá, ale když ho můžete vidět zblízka a v něčích rukou, je to úplně jiný příběh.
Ďas Lophius z čeledi Lophiidae:
Že by zubatka nebo pásovka? Kdo ví?
Je to Bathysaurus, Alepisaurus či úplně jiný rod? Ať tak či onak, určitě byste nechtěli být v kůži rybky, která je tímhle dravcem lovena.
Divíte se, proč jsou tyto ryby černé? Inu pokud nechcete být hluboko v oceánu spatřen, je tmavá barva ideální možností.
Tahle hlubokomořská stvoření žijí v mezopelagiálu, tedy v hloubkách od 200 do 1000 metrů pod hladinou. Pod mezopelagiálem leží batyální zóna, jež se rozpíná od 1000 do 4000 metrů hloubky. To je bod, kde už není žádné sluneční světlo. To znamená, že tihle tvorové se vypořádávají pouze s nejmenšími průniky světla. A protože černá barva absorbuje každou vlnovou délku světla, aniž by ji odrážela zpět, jsou ve svém přirozeném prostředí vskutku neviditelní.
Jak vysvětluje Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), platí to i pro hlubokomořské tvory s červenou barvou: „Černá zvířata absorbují všechny barvy světla, které jsou k dispozici a zdá se, že červeně zbarvení živočichové jsou na tom stejně. Není žádné červené světlo, které by jejich těla mohla odrážet a zároveň pohlcují ostatní vlnové délky barevného spektra. Proto černá a červená zvířata v hlubinách převládají.“
Příkladem je Sebastes mentella:
A nyní už přehled dalších hlubinných krasavců:
Pokud chcete vidět více obrázků, navštivte Twitter účet Romana Fedortsova zde.