Co se skrývá za roztomilými videosnímky se zvířátky?

Denně se k nám skrz internet valí videa ukazující roztomilá zvířátka ve všemožných situacích. Nejedno srdce zaplesá radostí nad pejskem válícím sudy v trávě, kočičkou vykukující z krabice nebo papouškem, který tančí do rytmu hudby. Bohužel ne o všech těchto rozkošných videích můžeme říct, že si zvíře danou situaci užívá, jak to obvykle na první pohled vypadá. Ve skutečnosti může být motivace chování tvora vyvolána stresem či potřebou nějakého druhu obrany.

Urzon Teddy Bear se nechce dělit o kukuřici

Majitelka roztomilého urzona se stejně roztomilým jménem Teddy Bear (Medvídek) vytvořila nespočet videí, na kterých dává zvířeti některou z jeho oblíbených pochoutek a aby z urzona vyloudila legračně znějící zvuky, snaží se mu pamlsek odebrat. Na první pohled je to jedno z nejvtipnějších a nejrozkošnějších videí na internetu, ale samotný Teddy Bear se asi zcela komfortně necítí, když mu jídlo chce někdo neustále vzít a on si ho musí bránit.

 

Chameleon chytající bubliny

Tak tenhle chameleon se rozhodně nesnaží užít si chytání a praskání kolem poletujících bublin. Pouze se snaží něčeho chytit, protože viset kdesi ve vzduchu, odkázán na ruku majitele a své dvě končetiny, pro něj nemusí být úplně komfortní. Nemluvě o mýdlových bublinách, které praskají až příliš blízko jeho očí a dutin.

 

Lenochod si užívá rychlou jízdu na lodi

Ne, tento lenochod si opravdu neužívá rychlou jízdu na lodi… Lidem spadl do lodi ze stromu lenochod. Ten zmateně kouká kolem sebe a neví, co si počít. Místo toho, aby se jej pokusili lidé na strom vrátit, zachovají se, jako by v hlavě měli jen šumící trávu a vezmou už tak dost vylekané zvíře na projížďku lodí. To, že zvedá své ruce do výše nad hlavu, vůbec nesouvisí s nějakým užíváním si situace. Zkuste si to představit z lenochodova pohledu – celý váš život se evolučně už po stovky a tisíce let skládá ze série velmi pomalých pohybů a ze svého stanoviště slezete maximálně jednou týdně a to ještě ne zrovna daleko. Pak ale potkáte bandu málo myslících lidí a najednou svištíte na čemsi kdesi uprostřed řeky, obklopeni potenciálními predátory, před nimiž se snažíte neustále schovávat. Lenochod tedy zvedá ruce a chová se tak, jak se chová, zřejmě proto, že jeho mozek možná ani nestíhá tu rychlost a je zcela jasné, že se necítí komfortně a tvrzení, že mu na jeho poměry opravdu rychlá jízda může dělat fyzicky špatně, není vůbec od věci.

 

Lechtivý outloň

Není to tak dávno, co se internetem převalila vlna informačních článků o outloních, souvisejících (nejen) s videem níže. Žena se domnívá, že outloně lechtá a ten se jí sám nastavuje. A jaká je realita? Pokud se outloň cítí v ohrožení, zvedá své ruce do vzduchu, jelikož v podpaží má jedové žlázy, z nichž na obranu vytéká jed a predátor, který by chtěl outloně sníst, se tak otráví. Proto je zcela zjevné, že outloňovou motivací je obranná reakce v domnění nebezpečí a v žádném případě si neužívá lechtání. Velice dobrý článek o tom, proč je chov outloňů týráním (krom toho, že je to nelegální), najdete na této stránce.

 

Až příště narazíte na podobná „roztomilá“ videa, zkuste se zamyslet nad tím, zdali si zvíře opravdu situaci užívá, nebo se jedná o opak. Pokud rozumíte chování daného druhu zvířete a poznáte, že je jedinec spíš trápen, nebojte se svůj názor sdílet. Poučení je v těchto případech velice důležité, jelikož jde o živé bytosti, které jsou nám často odkázány na milost a nemilost a všichni víme, že nevědomost může i zabíjet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *