Velice vzácný jev se podařilo natočit vědeckému týmu v Atlantském oceánu poblíž Azorských ostrovů: skupina vorvaňů zde adoptovala delfína skákavého se silnou skoliózou.
Jde o vůbec první případ, kdy byl tento druh chování u vorvaňů obrovských zaznamenán. Autoři snímku – Alexander D. M. Wilson a Jens Krause – publikovali k dané věci článek v časopise Aquatic Mammals.
Wilson se domnívá, že zvláštní tvar těla delfínovi umožňuje interakci spíše s pomalu se pohybujícími velrybami než s rodnou skupinou delfínů, s nimiž zřejmě už nedokázal udržet krok.
Otázkou však zůstává, jak je možné, že vorvani malého kytovce přijali? Mezi několika teoriemi publikovanými v žurnále Aquatic Mammals jsou popisovány poznatky vědců, kteří se domnívají, že velryby nepovažovaly delfína za hrozbu a přijaly ho, jako by se staraly o své mládě. Jiná teorie zase říká, že skupina přijala delfína jako další posilu při ochraně před svými přirozenými predátory, kterými jsou kosatky dravé.
Objevil se také názor, že velryby s delfínem soucítily. Toto tvrzení je ovšem příliš „odvážné“, jak vysvětluje behaviorální biolog Luke Rendell z britské University of St. Andrews. Interpretace tohoto chování je velice obtížná, jelikož jde o velmi vzácný jev, který nám byl umožněn sledovat jen omezený čas. A stejně tak toho víme málo o samotném chování vorvaňů. Třeba si jednoduše vychutnávali přítomnost delfína, nebo si prostě jen říkali „wow, to je ale zvláštní mládě“.