Šokovaní potápěči našli v klecích pod vodou uvězněná zvířata

Skupině potápěčů se povedl šokující objev při potápění u ostrova Kokoya v Indonésii. V mělké vodě oceánu nalezli dva dugongy uvězněné v kleci. Dugongové jsou vzácní mořští savci, blízce příbuzní kapustňákům.

Jeden z potápěčů – Delon Lim, který pořídil snímky držených dugondů, prozradil, že šlo nejspíš o matku s mládětem. Obě zvířata byla držena odděleně a matka byla navíc ve své kleci přivázána za ocasní ploutev.

Dugongy zajal místní rybář, který z nich nejspíš chtěl těžit jakožto z turistické atrakce. Potápěče totiž požádal o nějaké peníze, pokud chtějí zvířata vidět a vyfotografovat si je.

Přestože není zcela jasné, jak dlouho v podvodních klecích byla matka s mládětem držena, předpokládá Delon Lim, že šlo jistě už o několik týdnů.

„Vypadá to tak,“ prozradil Lim. „Lana už byla opotřebovaná a natržená a rány na matčině ocase dosti hluboké. Bylo to velmi srdcervoucí.“


delon lim dugong kokoya - kopie

Potápěči směli vstoupit do klece s dospělým dugongem a pořizovat si fotky a videa jeho nepředstavitelného utrpení.

Jelikož potápěči nechtěli ponechat zvířata v tomto hrozném stavu, snažili se přesvědčit rybáře, aby je pustil. Zároveň ho informovali, že jde o ohrožený druh, kterému hrozí vyhynutí.

galuh riyadi dugong

„Když jsme ostrov opouštěli, rybář již souhlasil s tím, že dugongy vypustí na svobodu,“ řekl Lim. „Příliš jsme však jeho slibu nevěřili, a tak jsme poslali natočené video matky s mládětem na sociální sítě.“

A je dobře, že něco takového udělali, jelikož během několika hodin Lima kontaktovaly místní orgány ochrany divočiny, aby jim poslal údaje o umístění klecí.

Následující den na místo dorazili úředníci, kteří zjistili, že rybář zvířata stále vězní. Naštěstí však byli oba dugongové nakonec osvobozeni.

dugong osvobozeni kokoya

Dugongové, stejně jako jejich příbuzní kapustňáci, jsou z důvodu lidské činnosti považováni za ohrožené. Přesto jejich držení v zajetí jako toto není zcela obvyklé.

Existují ovšem i další druhy zvířat, které jsou vězněny v podobně otřesných podmínkách, a to jen z důvodu turismu. Myslete na to, prosím, na svých dovolených a tento zavrženíhodný byznys nepodporujte.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *