Stovky velryb a delfínů zemřely letos na Faerských ostrovech

Upozornění: článek obsahuje fotografie, které mohou šokovat.

Na pobřeží Faerských ostrovů se jako každý rok odehrávala tradiční krvavá jatka. Léto je totiž na těchto dánských ostrovech obdobím lovu velryb a delfínů.

Organizaci Sea Sheperd Global se podařilo tajně zdokumentovat tradiční lov „grindadrap“, který proběhl od července do září. Podle jejich výpočtů bylo jen za léto 2017 zabito nejméně 1203 kulohlavců a 488 delfínů, a to během 24 jednotlivých lovů. Jde tak o jednu z nejkrvavějších sezón od poloviny 90. let.

Každý rok místní komunita z Faerských ostrovů vyrazí v malých člunech na moře, aby se přiblížila k velrybám a delfínům, kteří byli zahlédnuti poblíž země. Pomocí háků, lan a nožů začnou kytovce směrovat k břehům a do mělkých zátok. Zde pak zvířatům odseknou část páteře tradičními velrybářskými noži.

„Lovci pak začali nakládat některé delfíny na náklaďáky tak, že je zvedali za ocasní ploutve, zatímco se z kytovců vylévala střeva,“ řekl jeden ze svědků. „Zbylí delfíni byli rozřezáni, jeden lovec nám dokonce oznámil, že máme velké štěstí, že můžeme tohle vidět jako cizinci.“

Faerské ostrovy jsou vulkanické souostroví, které leží mezi Islandem a Norskem v Atlantském oceánu. První zmínka o grindadrapu pochází už z roku 1584. Tradiční lov, přestože vzbuzuje každoročně ohromné množství sporů, stále trvá, jelikož poskytuje místním lidem potravu.

Kulohlavec černý, jeden z lovených druhů, se nachází v seznamu Úmluvy o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť, což znamená, že jejich zabíjení v Evropské unii je zakázáno. To se ovšem nevztahuje na Faerské ostrovy. Stejně tak lov kulohlavců nereguluje ani Mezinárodní velrybářská komise.

Sea Sheperd Global se podařilo tento rok tajně zdokumentovat lov. Oragnizace mimo jiné poznamenala, že lovy vůbec nejsou detekovány faerskou vládou. Od tohoto prohlášení se faerská vláda snaží obhajovat lovy a ve vyjádření pro Fox News uvedla: „Úlovky jsou sdíleny mezi účastníky převážně bez výměny peněz. Každý úlovek poskytuje komunitě několik stovek kilogramů masa a špeku, které by jinak musely být dováženy ze zahraničí.“

Zdroj: iflscience.com
Fotografie: Courtesy of Sea Shepherd Global
Důležité odkazy: Sea Sheperd GlobalSea Sheperd Česká republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *