Studie dokazuje, že váš pes s vámi opravdu záměrně manipuluje

Jedním z důvodů, proč jsou psi tak dobří společníci, je jejich schopnost komunikace s lidmi. Dokáží v obličeji vyjadřovat své emoce v mnohem větší míře než jiná zvířata. A nyní jsme zjistili důvod. Psi jsou si totiž vědomi, že je sledujeme a naučili se tak, že lidé jsou vizuální tvorové, kteří reagují na obličeje.

Doktorka Juliane KaminskiUniversity of Portsmouth’s Dog Cognition Center točila psy v různých situacích, aby zjistila, jak moc ovlivnila přítomnost člověka jejich výrazy v obličeji.

„Vypadá to, že závěry podporují důkazy o tom, že psi jsou citliví na pozornost lidí a že jejich výrazy ve tvářích jsou potenciálně aktivními pokusy o komunikaci a ne jen obyčejné emocionální projevy,“ říká etoložka.

Předpokládá se, že faciální pohyby se u psů objeví ve chvíli, kdy jsou něčím vyexcitováni. Kaminski například očekávala, že pokud bude dávat psům pamlsky, uvidí změny ve výrazu jejich tváří. Ve svých vědeckých zprávách etoložka odhaluje, že všech 24 sledovaných psů neprojevilo žádné změny v obličeji při podávání jídla. Tedy alespoň do té doby, dokud je někdo nezačal sledovat…

Naopak když psi věděli, že mají lidskou pozornost, zvedali více obočí a dělali tak své oči větší a roztomilejší. K tomu také vyplazovali jazyky a více vokalizovali.

Kaminski vedla studii s řadou plemen a věkových kategorií psů, aby se ujistila, že to, co zjistila, je reprezentativní pro psy obecně. Natáčela psy uvázané na vodítku, s osobou stojící metr opodál, která se však občas na psa podívala a jindy zas byla rozptýlena, takže odvrátila svou tvář pryč. Reakce psů byly sledovány pomocí DogFACS, což je kódovací systém, který zaznamenává pohyby psích faciálních svalů, včetně těch, které jsou tak jemné, že je běžně nevnímáme.

Tisíce let domestikace změnila jak psy, tak lidi. V jejím důsledku jsou na nás psi naladěni mnohem více než jiná zvířata. Předchozí studie prokázaly vyšší pravděpodobnost, že psi spíše ukradnou potravu, když se k nim člověk otočí zády, a že mohou následovat lidský pohled pouze tehdy, naváží-li s osobou nejdříve oční kontakt.

V této souvislosti není překvapivé, že psi upravují své výrazy, aby vyvolali v lidech reakci. Přesto však i některé lidské výrazy obličeje jsou neúmyslné a podle Darwina existuje obecný předpoklad, že zvířecí faciální vyjadřování je založeno na vnitřním stavu tvora než na jeho publiku.

 

Zdroj: iflscience.com
Obrázek: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *