Tajemství skryté za psími polibky vás může připravit i o život

Žena z Velké Británie si vytvořila potenciálně život ohrožující infekci, která má neobvyklou příčinu: polibky od psa.

Sedmdesátiletá žena byla do nemocnice převezena poté, co začala nezřetelně mluvit do telefonu a spadla ze své židle, říká zpráva o jejím případu. V nemocnici nabyla plného vědomí a vypadalo to, že se její stav zlepšuje. Zpočátku se doktoři domnívali, že měla záchvat, jelikož její anamnéza uváděla epilepsii.

Jenže čtvrtý den v nemocnici se její stav zase zhoršil. Trpěla bolestmi hlavy, vysokou horečkou, zimnicí a průjmem a testy prokázaly náhlé selhání ledvin. S těžkou sepsí – potenciálně život ohrožující komplikací, která se může u lidí s infekcí rozvinout – byla přijata na jednotku intenzivní péče.

Krevní testy odhalily, že byla infikována bakterií Capnocytophaga canimorsus, která se nachází v tlamě psů a koček. Lidé se touto bakterií nakazí skrz kousnutí nebo škrábance svých mazlíčků a přenos prostřednictvím olizování byl už dříve hlášen také, říkají doktoři.

Žena neměla na těle žádné škrábance ani kousance, ale potvrdila blízký kontakt se svým psem, italským chrtem, od něhož se nechávala olizovat.

„Tato zpráva naznačuje, že infekce C. canimorsus může nastat bez zjevného poranění kousnutím či poškrábáním,“ napsali lékaři v reportu, který byl 30. června publikován v časopise BMJ Case Reports. „Tato skutečnost nám připomíná, že starší lidé jsou vystaveni vyššímu riziku nákazy bakterií, zřejmě z důvodu dysfunkce imunitního systému souvisejícím s věkem a rostoucí mírou vlastnictví zvířat.“

Je vzácné, aby se u lidí infikovaných C. canimorsus vyvinula sepse, avšak čtvrtina z nich, u kterých se sepse vytvořila, zemřela na nemoc způsobenou touto bakterií, tvrdí doktoři.

Jak se píše v reportu, žena byla léčena antibiotiky a poté, co strávila měsíc v nemocnici, se jí natolik ulevilo, že se mohla vrátit domů.

V jedné z dřívějších zpráv, která se týkala 56 případů infekce C. canimorsus v Kalifornii, došli vědci z California Department of Public Health k závěru, že lidé mohou být vystaveni zvýšenému riziku vzniku této infekce, pokud podstoupili odstranění sleziny nebo nadměrně konzumují alkohol.

 

Zdroj článku: LiveScience.com
Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *