Z těchto snímků vás zamrazí: NASA ukazuje, jak se mění Země

Víme, že se každý den Země dramaticky mění, ale někdy potřebujeme pohled z ptačí perspektivy – nebo vesmírného satelitu – abychom si skutečně uvědomovali vývoj naší planety.

A přesně tenhle pohled dostanete díky snímkům, které nedávno zveřejnila NASA. Fotografie ukazují přímo dramatické posuny ve velikosti lesů, hladin vod a ledových pokryvů v průběhu posledních 40 let.

Některé z obrázků jsou opravdu šokující, jako například srovnání hladiny jezera Urmia v Íránu. To se zmenšilo a změnilo barvu. K tomuto výraznému zelenohnědému kontrastu došlo v průběhu několika měsíců a způsobeno bylo letním žárem a nárůstem populací řas a bakterií:

Jezero Urmia, Írán, zdroj: NASA Earth Observatory

„Některé z těchto jevů jsou spojeny se změnou klimatu, některé ne,“ říká NASA. „Některé dokumentují účinky urbanizace, jiné jsou zase výsledkem přírodních pohrom jako požárů či potop. Všechny ale poukazují na nejistý stav, v němž planeta je.“

Podívejte se, o kolik se smrsklo Velké Solné jezero v Utahu mezi lety 1985 až 2010 v důsledku sníženého množství srážek a tání sněhu:

Velké Solné jezero, Utah, zdroj: US Department of the Interior/US Geological Survey

Také jezero Owens v Kalifornii se během stejné doby jako Velké Solné jezero výrazně zmenšilo, zatímco do něj natékaly toxické chemické látky:

 Jezero Owens, Kalifornie, zdroj: US Department of the Interior/US Geological Survey

Některé snímky zachycují, jaký dopad má na přírodu šíření měst. Jako třeba tyto fotografie nigerského pralesa Baban Rafi. Podívejte se, kolik ho mezi lety 1976 až 2007 zmizelo:

 Baban Rafi, Nigérie, zdroj: United Nations Environment Programme (UNEP)

Většina tohoto pralesa byla vykácena proto, aby vzniklo místo pro zemědělskou půdu. Podle NASA se ve stejném časovém období rozrostl v této oblasti počet obyvatel o 40%.

Vliv urbanizace můžete vidět také na fotografiích zachycujících rok 1991 a 2016 v Novém Dillí:

 Nové Dillí, Indie, zdroj: US Department of the Interior / USGS and NASA

Během 25 let v Novém Dillí vzrostla lidská populace z 9 na 25 milionů! Expertní odhady OSN uvádějí, že do roku 2030 by ve městě mohlo žít celých 36 milionů lidí. Takový rapidní růst populace s sebou kromě nedostatku místa přináší řadu problémů. V listopadu 2016 vyhlásila indická vláda stav národní nouze, jelikož znečištění ovzduší v hlavním městě bylo opravdu zlé.

Mezitím, daleko od civilizace, taje v Grónsku ledový pokryv rychleji než kdykoli předtím. To dokazují dramatické záběry z let 2014 a 2016:

 Ledový pokryv Grónska, zdroj: NASA Earth Observatory

Roztátá voda tmavne na povrchu ledu a působí ještě více tání, jak vstřebává dávku slunečního záření navíc.

Dalších pár záběrů ukazuje grónský ledovec Helheim a jeho smršťování během let. Jak se zvyšuje teplota vzduchu a oceánu, ustupuje ledovec do svého zdroje a rychleji mizí nenávratně v moři:

Ledovec Helheim, Grónsko, zdroj: NASA/GSFC/METI/ERSDAC/JAROS and the US/Japan ASTER Science Team

Nepotřebujete přístup k satelitu NASA, abyste mohli nahlédnout, jak se mění zemský povrch. Spousta snímků je dostupná také na Google Earth.

Jeho nová funkce Timelapse umožňuje procházet zhruba 5 milionů fotek z roku 1984 až po současnost.

Někdy je sledování těchto obrázků skutečně děsivé, ale je důležité vědět, jak na tom jsme a co se děje na naší planetě, protože pak alespoň budeme schopni s tím něco dělat.

Veškeré záběry NASA můžete zhlédnout zde, včetně interaktivní funkce, která vám srovná oblast před a po.

Zdroj úvodního obrázku: climate.nasa.gov

Jeden komentář u “Z těchto snímků vás zamrazí: NASA ukazuje, jak se mění Země”

  1. No jo, je to dost smutné. Bohužel dokud se lidé neobrátí zpět k přírodě a sobě samým, nic s tím nenaděláme :(.

    fellienm.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *