Turista nafilmoval v divočině neuvěřitelnou scénu: lvici pečující o leopardí mládě

Neobvyklá podívaná se odehrála v chráněném území Ngorongoro v Tanzanii. Byla zde nalezena pětiletá lvice, která krmila leopardí mládě, jež nebylo starší více jak pár týdnů. Jde o první zaznamenanou mezidruhovou interakci tohoto typu. Bohužel výsledek spárování zřejmě nebude mít šťastný konec.

Je vcelku nejisté, jak vznikla tato nepravděpodobná událost. Výzkumníci již danou lvici znají, má shodou okolností na sobě telemetrický obojek od ochranářské skupiny KopeLion. Členové organizace lvici pojmenovali Nosikitok. Nedávno měla dvě mláďata, ale tým vědců se domnívá, že možná zemřela, ačkoli si tím nejsou jisti. Zdá se, že samice čistě náhodou narazila na leopardí mládě, které bylo zhruba ve věku jejích vlastních mláďat, a mateřský instinkt zafungoval.

„Jedná se o skutečně jedinečný případ,“ prozradil doktor Luke Hunter, prezident organizace Conservation Officer of Panthera, jenž pracuje na ochraně velkých koček po celém světě. „Nevím o žádném jiném případě mezidruhového osvojení si mláděte či péče o něj mezi velkými kočkami v divoké přírodě. Víme, že lvice nedávno porodila svá vlastní mláďata, což byl v tomto případě rozhodující faktor. Byla tedy fyziologicky připravena na to postarat se o kotě, takže malý leopard se prostě hodil – je téměř ve stejném věku jako její mláďata a navíc vypadá velmi podobně.“

Zdroj: Joop Van Der Linde

Neobvyklou scénu zachytil na kameru návštěvník Ndutu Safari Lodge, ležícího v kráteru Ngorongoro. Lvi ani leopardi se obvykle vzájemně nemísí. Ve skutečnosti jsou lvi jednou z největších hrozeb, na kterou může leopard v savaně narazit, protože dospělí lvi na tyto šelmy často útočí a zabíjejí je, pokud k tomu mají příležitost.

Zdroj: Joop Van Der Linde/ Ndutu Safari Lodge

Vzhledem k tomu se zdá, že osud leopardího mláděte nevypadá slibně. Vědci mají podezření, že pokud mládě přežije, pravděpodobně nedopadne dobře seznámení s ostatními lvicemi ve smečce. Oba druhy se vedle sebe vyvíjely miliony let jako protivníci a je nepravděpodobné, že by se to změnilo. Tým výzkumníků očekává, že ostatní lvi ze smečky mládě zabijí.

Zdroj: iflscience.com
Fotografie: Joop Van Der Linde/Ndutu Safari Lodge

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *