Kolikrát za život jste si řekli, že máte chuť někomu jen tak z dobré vůle pomoci a kolikrát jste se do nějaké takové pomoci opravdu pustili?
Obvyklá podpora představuje zasílání peněz na různá konta, u nichž si ani nemusíte být jisti, jaká bude výsledná částka, jež se dostane k potřebným oblastem. Co kdyby vám ale někdo pověděl, že pomáhat můžete i tím, že odjedete na týdenní letní dovolenou, kde je zajištěna strava a ubytování za symbolických 200 Kč, navíc s možností navštívení míst, která nejsou při běžné turistice přístupná a k tomu se ještě dle svých sil a schopností můžete účastnit na ozdravení tamního prostředí: čisté a povětšinou horské, idylické krajiny?
Tuto možnost nabízí už sedmnáctým rokem Hnutí DUHA v rámci Týdnů pro les a divočinu. Jde o osmidenní výlety do vybraných lokalit, kde se díky pomoci účastníků mění uměle přetvořená krajina na tu pravou a rozmanitou divočinu. Ta následně umožňuje osídlení oblasti pestrou škálou rostlin i živočichů. Obvykle jsou to druhy, jež se dříve na daném místě hojně vyskytovaly, ale neuváženým a nepromyšleným zásahem lidské ruky byly vyhubeny či vypuzeny a nyní je zde jejich výskyt brán jako pocta a jednotlivé populace jsou rozumnými lidmi chráněny jako skutečné klenoty. Typickým příkladem je pomalý návrat rysa ostrovida na Šumavě či vlka obecného v Beskydech.
Týdny pro les a divočinu ovšem nabízejí akce i pro všechny, kteří jsou nakloněni původním kulturním hodnotám, jež jsou k okolnímu prostředí šetrné a zároveň uchovávají téměř zapomenuté zvyky a tradice, které jsou dnes spíše uměním než prací. (Například turnus v Jizerských horách v Žijícím skanzenu Lunaria.)
Pokud vás myšlenka Týdnů pro les a divočinu zaujala, chcete překonat hranice svého pohodlí a posunout se někam dál, podívejte se na oficiální stránky akce nebo se ozvěte s jakýmikoli dotazy koordinátorce na email pavla.zabojnikova@hnutiduha.cz.
Jeden komentář u “Týdny pro les a divočinu aneb Užitečná dovolená.”
Komentáře jsou uzavřeny.