Včelovití nerozeznávají květiny jen podle barev a vůně, ale také podle jejich elektrického pole. Tato elektrická pole, tvořená nerovnováhou nábojů mezi zemí a atmosférou, jsou jedinečná pro každý druh a jsou založena na tvaru květiny a její vzdálenosti od země.
Květiny jsou schopny využívat elektrická pole jako doplňkový způsob, kterým na sebe opylovače upozorňují. Ovšem až doposud neměli vědci ponětí, jak hmyz tato pole cítí. Při nové studii publikované na serveru Proceedings of the National Academy of Sciences použili výzkumníci laserové vibrometry – drobné přístroje, které laserem zasahovaly hmyzí chlupy. Takto dokázali změřit, jak reaguje chlup na těle čmeláka na malé elektrické pole květiny.
Při procesu, kdy se chlup díky elektrickému poli pohybuje, se mění frekvence laserového paprsku, jenž ho zasahuje. To umožňuje vibrometru sledovat dráhu rychlosti pohybu chlupu.
Když čmeláci bzučeli 10 cm od květu, způsobovalo elektrické pole ohýbání jejich chlupů. Vědecký tým zjistil, že ohýbání aktivuje neurony ve spodní části lůžka chlupu, díky čemuž hmyz pole cítí.
Video z Unievrsity of Bristol ukazuje elektrorecepci hmyzích chlupů při použití vibrometru.
Elektrické pole je možné snímat pouze ze vzdálenosti zhruba 10 cm, tudíž není užitečné pro velká zvířata. U drobného hmyzu však představuje tato vzdálenost několik délek jejich těla, tedy poměrně velkou dálku.
Tým výzkumníků věří, že cítění elektrických polí rostlin může být důležité nejen pro včelovité, ale také pro jiné skupiny hmyzu.
Zdroj: Sciencemag.org; Brevardtimes.com