Řekněme si to narovinu – třpytky jsou hrozné. Dostanou se všude, trvá několik týdnů se jich kompletně zbavit a už po pár minutách vypadají, jako by nějaký jednorožec trpěl úděsnou alergickou reakcí. Říkáme: pryč se třpytkami.
Ještě lepší je, že s tímto názorem dokonce souhlasí vědci. Ačkoli jejich uvažování je v této problematice opodstatněnější než to naše.
„Myslím, že všechny glitry by měly být zakázány, jelikož jsou to mikroplasty,“ prohlašuje doktorka Trisia Farrelly, environmentální antropoložka z Massey University.
Mikroplasty – jak naznačuje jejich název – jsou neuvěřitelně drobné kousky plastu. A stejně jako většina plastů jsou jen na jedno použití. Jejich cesta pokračuje až do světových oceánů, kde se podílejí na rozsáhlých skládkách odpadů, u nichž trvá staletí, než se rozpustí.
Mikroplasty jsou výjimečně dobré v tom končit v zažívacích systémech savců, ryb a korýšů po celém světě. Je to pro ně dost špatné. A jak nedávno demonstrovalo srdcervoucí video velryby a jejího mláděte, pořízené BBC pro dokument Blue Planet II, mladí jedinci jsou obzvláště zranitelní. (Pozn.: čerstvě narozené mládě zabilo mléko vlastní matky, které bylo plné mikroplastů. Matka své mládě nedokázala opustit a nosila ho s sebou několik dní.)
Možná že někteří z vás sami jedí hodně mořských živočichů, což znamená, že všechny ty kousíčky požitého plastu končí ve vašem trávicím systému. Jak se říká, kdo seje vítr, sklidí bouři.
V nedávné době padla na mikroplasty spousta pozornosti, ale vědci jako Trisia Farrelly se obávají, že málo pozornosti se obrací na třpytivé, všemi barvami hrající miniaturních plastové kousíčky. Ano, řeč je o třpytkách. Zatímco se řeší mikrokuličky a jiné plasty na jedno použití, na glitry se už nějak zapomíná.
„Když se hovoří o glitrech, lidé si představí různé párty doplňky a oblečení,“ říká doktorka Farrellyová. „Jenže třpytky jsou obsaženy také v mnohé kosmetice jakéhokoli druhu a nad tím už často nikdo nepřemýšlí.“
Jde o dost zásadní problém, aby byl vynesen na denní světlo. Konec konců, nikdo by přece nesouhlasil s tím, že by se měla znečišťovat světová hydrosféra a ničit potravinové řetězce – včetně těch, na které se spoléháme a na nichž jsme závislí – jen proto, abychom mohli tu a tam doslova zajiskřit.
Stačí se podívat na stav oceánů. Množství znečištění plasty se v nich za poslední desetiletí zvýšilo dvacetkrát a některá z těchto znečištění už dokonce vstupují do geologické sféry a vytvářejí nové druhy hornin.
A co je frustrující? Řešení problému dávno existuje a má podobu bioplastu. Vědci vědí, že 90% světového plastu vyráběného v současnosti z fosilních paliv, se dá nahradit novým typem plastu získaným z rostlin.