Vědci zjistili něco roztomilého o vašich psech (co už zřejmě ale dávno víte)

Jak dokazuje věda, opravdu si nezasloužíme psy. Nejde jen o to, že jsou našimi nejlepšími přáteli, ale také dokáží skutečně chápat naše emoce, pomáhají při zotavování se z traumatu a dokonce nám jejich přítomnost prodlužuje život. A nyní nová studie publikovaná v žurnále Learning & Behaviour ukázala ještě další způsob, kterým nám naši čtyřnozí kamarádi kryjí záda.

Vědci se zeptali 34 psů – a jejich majitelů – zdali by se zúčastnili experimentu, jenž měří čas, za který se psi objevili u svého páníčka, pokud se ten ocitl v nebezpečí. Majitelé i psi byli odvedeni do sousedících pokojů, oddělených skleněnými dveřmi, které šly snadno otevřít nosem nebo tlapkou. Majitelé pak předstírali buď pláč, nebo křičeli „pomoc!“ v 15 vteřinových intervalech, či si prozpěvovali Třpyť se, třpyť se, hvězdičko a k tomu vyslovovali „pomoc“ v neutrálním tónu. Poté výzkumníci měřili, jak rychle psi otevřeli dveře, aby se dostali ke svým (zdánlivě) ohroženým pánečkům.

Výsledky ukázaly to, co asi předpokládá každý milovník psů. Ačkoli nebyl rozdíl v tom, kolik psů vstoupilo do místnosti při každém scénáři – což je připomínka toho, že zvíře prostě chce být s námi, přestože nám nehrozí nebezpečí – odhalil experiment, že během stresové situace psi přišli mnohem rychleji. Ve skutečnosti celkem třikrát rychleji než v situaci, kdy si majitelé v klidu broukali písničku. Ještě rozkošnější pak byly případy, kdy psi nepřispěchali ihned na pomoc a měli na to tu nejlepší výmluvu. „Nešlo o to, že by je stav páníčka nezajímal, naopak se zdálo, že jim na něm záeží hodně,“  tvrdí vědci. „Tito psi byli z nastálé situace sami velmi ve stresu a plakali tak moc, až nedokázali nic udělat.“

Je zajímavé, že ačkoli zhruba polovina psích účastníků byla terapeutická zvířata, zjistili výzkumníci, že jejich reakce se ve skutečnosti nijak neliší od reakcí psů, kteří byli pouze domácími mazlíčky. „Možná je to tím, že registrovaní terapeutičtí psi nemají ve skutečnosti vlastnosti, které by je činily pozornějšími nebo citlivějšími k emocionálním stavům člověka, neboť testy psů zahrnují spíše dovednosti založené na poslušnosti než na spojení psa a člověka,“ uvádí studie.

„Zjistili jsme, že psi nejenom velmi dobře cítí to, co cítí jejich majitel, ale pokud pes nalezne způsob, jak svému člověku pomoci, projde přes veškeré překážky, aby tak učinil,“ uvedla vedoucí autorka studie, Emily Sanford. „Majitelé psů rozhodně mohou potvrdit, že jejich mazlíčci cítí jejich emoce, a naše závěry tuto myšlenku potvrzují.“

Zdroj: iflscience.com

Jeden komentář u “Vědci zjistili něco roztomilého o vašich psech (co už zřejmě ale dávno víte)”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *