Co si myslíte o slepicích? Připadají vám jako hloupí tvorové, jejichž jediným uvědoměním je hrabat se v zemi na dvorku a do něčeho klovat? Pak budete nejspíše překvapeni opakem. Už v roce 2005 přišli vědci z Výzkumného institutu Silsoe s unikátním objevem, který prokázal, že slepice mají schopnost sebekontroly a dokáží přemýšlet nad budoucností, což byla do té doby vlastnost připisovaná pouze člověku.
Zjištění, že se kur domácí (Gallus gallus forma domestica) řadí k inteligentním tvorům, kteří se dokáží obávat budoucnosti, bylo publikováno v časopise Animal Behaviour.
„Zvíře, jež nemá schopnost uvědomovat si věci, které teprve přijdou, nemusí být schopno předpovídat konec nepříjemné události, jako je třeba bolest,“ říká hlavní autorka, doktorka Siobhan Abeyesinghe. „Zato zvíře se schopností předvídat události může z této prognózy těžit nebo naopak mohou jeho očekávání vést k frustracím a úzkosti.“
Abeyesinghe, členka skupiny biofyziky na ústavu Silsoe ve Velké Británii, spolu se svými kolegy testovala slepice pomocí barevných tlačítek.
Když ptáci klovli do jednoho z tlačítek, dostali odměnu ve formě potravy. Pokud zvíře čekalo 2 až 3 sekundy, obdrželo pouze malé množství jídla. Pokud však pták s klovnutím počkal 22 sekund, obdržel „jackpot“ v podobě velkého množství krmiva.
„V přirozeném prostředí platí, že si pták vezme jídlo hned, jakmile může, protože jinak to místo něj udělá někdo jiný,“ říká doktorka Abeyesinghe. Aneb jak se říká, „kdo zaváhá, nežere.“
„Oproti tomu jsme však zjistili, že pokud může slepice získat v jackpotu více jídla, vybere si z 90% tuto možnost před okamžitou, avšak malou odměnou. Tím jsme vyloučili fakt, že by slepice neměly žádné povědomí o blízké budoucnosti.“
Dřívější studie ukázaly, že uspořádání neuronů ve slepičím mozku je vysoce strukturované, což naznačuje, že – obdobně jako u lidí – si kur rozvinul působivou úroveň inteligence, která jim pomohla zdokonalit metody pro jejich přežití. A narozdíl od člověka má slepičí mozek pozoruhodnou schopnost plně se obnovit po šoku.
„Kur domácí tedy pravděpodobně prokazuje mnohem víc kongitivních funkcí, než by jim člověk obecně připsal,“ říká Abeyesinghe.
Doktor Raf Freire, asistent v centru Neurovědy a chování živočichů na australské University of New England souhlasí a již delší dobu tuší, že ptáci – a zejména slepice – mají vyšší stupeň inteligence, než si v současné době vůbec myslíme.
„… překvapuje mne, že vědci byli schopni tak elegantně a přesvědčivě dokázat toto kognitivní chování u slepic,“ prohlašuje Freire.
Freire i Abeyesinghe doufají, že toto zjištění povede k humánnějšímu zacházení s ptáky i ostatními zvířaty chovanými pro jatka. Kromě otázek souvisejících s problematikou práv zvířat ukázal další výzkum, že ptáci i ostatní jateční zvířata cítí před zabitím stres a úzkost, které mohou nepříznivě ovlivnit kvalitu, chuť a strukturu masa.
Pokud se vám tedy někdo bude snažit posmívat, že máte slepičí mozeček, nemusíte tato slova brát jako urážku a místo toho posměváčka uzemnit informacemi o vyspělém ptačím mozku.
ABEYESINGHE, S.M., C.J. NICOL, S.J. HARTNELL a C.M. WATHES. Can domestic fowl, Gallus gallus domesticus, show self-control?. Animal Behaviour. 2005, vol. 70, issue 1, s. 1-11. DOI: 10.1016/j.anbehav.2004.10.011. Dostupné z: http://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0003347205000412