Video tygrů pronásledujících dron ve skutečnosti není vůbec tak cool, jak si můžete myslet

Je pravděpodobné, že už jste na internetu viděli video, v němž několik baculatých tygrů na sněhu honí vzdušný dron. Realita za tímto videem je však mnohem pochmurnější, než jakou ji může vytvářet veselá hudba a roztomilé titulky.

Jak poznamenal na svém Twitteru vědec a novinář John R Platt, jde o tygry z farmy v Číně.

Video bylo pořízeno v Harbin Siberian Tiger Park v čínské provincii Heilongjiang.

Farmě se daří předstírat, že jde o turistům přátelský přírodní park, přestože tato farma a mnoho takových dalších „existují především k chovu a zabíjení tygrů“, jak se zmiňuje ve svém článku z roku 2014 Stuart Leavenworth v internetovém deníku McClutchy.

Debbie Banks, vedoucí organizace Environmental Investigation Agency’s Tigers and Wildlife Crime Campaign, řekla pro IFLScience: „Tito tygři neslouží pro účely záchrany druhu, nemohou být nikdy vypuštěni do volné přírody. Jelikož je s nimi zacházeno jako s komoditami pod zákonem a jako s byznysem napříč zemí, jsou v praxi tygři chováni pro části svých těl, které budou použity na tygří víno z kostí, tygří koberce, pro tygří maso a pro šperky z jejich zubů a drápů. Obchod s částmi těl tygrů navíc neulevil tlaku na volně žijící jedince, naopak se obnovuje touha po jejich tělech.“

Víno z tygřích kostí je pro jatečné farmy přímo dojná kráva. Tato bizarní čínská medicína je vyrobena z tygřích kostí máčených v rýžovém víně. Nakonec po několika týdnech, co se ve víně kosti máčí, se do tekutiny přidají ještě nějaké bylinky a koření, které mají za následek zhnědnutí louhu, jež má účinkovat na zvýšení libida, mužnosti a plodnosti.

Je zřejmé, že jde o neprokázaný nesmysl. Nicméně v Číně po tomto víně roste poptávka vzhledem k rostoucí střední třídě, která se snaží zoufale vypláznout peníze za symbol společenského postavení, jako je například toto víno nebo tygří kožešina.

Čína zakázala domácí obchod s tygry a jejich produkty v roce 1993. Nicméně v tomto videu je víc jedinců, než se nachází v divočině celé země. Statistiky se liší, ale jako fakt se uvádí, že na území Číny žije 7 až 20 tygrů, zatímco v zajetí jich je odhadem 6000. Přes vzácnost zvířat je zákon jen těžce prosazován a s tygřími produkty se otevřeně obchoduje.

Jako první video zřejmě zveřejnila Čínská ústřední televize CCTV+, aby znova upozornila na nedostatek obav čínské vlády o osud tygrů své země.

„V nedávné revizi zákonu zaměřujícího se na ochranu divočiny, která vstoupila v platnost v lednu letošního roku, decentralizovala vláda pravomoc vydávat licence pro obchod s kůží chovaných tygrů na provinční úrovni; jde o tah, který podpoří obskurní měřítko domácího obchodu s částmi těl hospodářsky chovaných tygrů,“ dodala Debbie Banks.

Obrázek: IFLScience.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *